Premier Węgier Viktor Orbán ogłosił, że już jedna czwarta mieszkańców jego kraju otrzymała szczepionkę na koronawirusa.

Wysokie tempo szczepień jakie utrzymują Węgry pozwala na luzowanie ograniczeń przeciwepidemicznych. „2,5 miliona Węgrów zaszczepionych. Sklepy i punkty usługowe zostają otwarte” – powiedział Orbán, którego zacytował w środę portal Hungary Journal. Ograniczenie działalności punktów handlowych i usługowych przestanie obowiązywać od czwartku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Przez rok pędziliśmy życie w warunkach podobnych do wojny pod restrykcjami, ograniczeniami i z osobistymi stratami. Wirus toczył z nami wojnę i jedyną bronią jaką możemy zwyciężyć w tej walce są szczepionki” – słowa te węgierski premier wygłosił w przemówieniu zamieszczonym na jego stronie na Facebooku.

Orbán podkreślił, że w marcu na Węgrzech zaszczepiono 2,5 razy więcej obywateli niż w lutym. Tym samym liczba zaszczepionych sięgnęła około jednej czwartej mieszkańców kraju. Premier obiecał kontynuowanie szczepień w tym tempie. Apelował jednak także do Węgrów o przestrzeganie nadal obowiązujących środków przeciwepidemicznych.

„Węgry mogą być, Węgry będą europejskim krajem, w którym wszyscy dostaną szczepionkę najszybciej” – zadeklarował szef rządu tego państwa, dodając – „Liczy się dla nas każde życie.”

Od początku pandemii na Węgrzech wirusem SARS CoV-2 zaraziło się 693 676 osób. W ciągu ostatniej doby odnotowano 1933 nowych przypadków. Zmarło łącznie 22 409 chorych na COVID-19 w tym 311 w ciągu ostatniej doby.

Węgry korzystają nie tylko ze szczepionek produkcji zachodniej. Szybko zarejestrowały i nabyły także szczepionkę rosyjską i chińską. To ostatnią zaszczepił się sam premier.

thehungaryjournal.com/worldometers.info/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz