Węgry zostały pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zatwierdził rosyjską szczepionką na koronawirusa Sputnik V – ogłosił w czwartek szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirył Dmitrijew.

Na oficjalnej stronie rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 poinformowano w czwartek, że Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia Węgier (OGYÉI) zaaprobował szczepionkę Sputnik V. Preparat został zatwierdzony do użycia w ramach przyspieszonej procedury.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Węgry są pierwszym krajem UE, który zdał sobie sprawę ze wszystkich zalet szczepionki Sputnik V i zezwolił na jej stosowanie” – stwierdził szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirył Dmitrijew.

Wcześniej szczepionkę Sputnik V zarejestrowano w ramach takiej samej procedury w Algierii, Argentynie, Boliwii, Serbii, Palestynie, Wenezueli, Paragwaju i Turkmenistanie. Jest ona także zarejestrowana w Rosji i na Białorusi.

Portal Hungary Today podaje, powołując się na węgierski prorządowy portal Origo, że oprócz rosyjskiej szczepionki Węgry zatwierdziły szczepionkę brytyjskiej firmy AstaZeneca.

Szczepionka AstraZeneca jest już stosowana w Wielkiej Brytanii, ale oczekuje się, że unijne władze medyczne nie zatwierdzą jej przed końcem stycznia. Szczepionka ta jest tańsza i łatwiejsza w transporcie niż podobny produkt firm Pfizer i BioNTech.

Według Origo Węgry będą pierwszym krajem UE, który zacznie używać szczepionek z Rosji i z Wielkiej Brytanii.

Jak podaje agencja Interfax, Kirył Dmitrijew powiedział, że pierwsze dostawy Sputnik V trafią na Węgry w lutym br. Na antenie kanały „Rossija 24” Dmitrijew sprecyzował, że w lutym będzie można rozpocząć „niezbyt duże” dostawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, rząd Viktora Orbana nie zobowiązał się do przedłożenia szczepionek, które stosuje, do zatwierdzenia Europejskiej Agencji Leków i wielokrotnie powtarzał, że użyje własnych ekspertów do testów i zatwierdzenia szczepionek. Jednak na początku roku szef gabinetu premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas stwierdził, że „Rosja ma niewystarczające moce produkcyjne” i z tego powodu Węgry będą kupować szczepionki albo za pośrednictwem mechanizmu zamówień Unii Europejskiej, albo bezpośrednio z Chin.

Kresy.pl / sputnikvaccine.com / hungarytoday.hu / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz