Kubańczycy chcą zaszczepić się przed SARS CoV-2 preparatem własnej produkcji. Prace nad szczepionką Soberana 2 są już zaawansowane.
„Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w tym roku cała kubańska populacja zostanie zaszczepiona” – powiedział dr Vicente Vérez, dyrektor Instytutu Szczepień Finlay, którego zacytował w czwartek portal Euronews. Jak podaje portal w tym tygodniu kubańscy naukowcy przeszli do drugiej fazy testów preparatu Soberana 2.
W drugim etapie kubańską szczepionkę przyjmie 900 osób. Jeśli preparat okaże się bezpieczny i skuteczny w trzecim etapie, w ciągu marca Soberana 2 podana zostanie 150 tys. ochotnikom. Jeśli i wówczas nie pojawią się żadne przeciwskazania dla używania preparatu rozpoczęta zostanie masowa produkcja, tak aby jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku stał się on dostępny dla obywateli. Jednak dr Vérez zapowiedział, że Kuba chce wyprodukować tyle szczepionki, by opcjonalnie stała się ona dostępna nawet dla przybywających na karaibską wyspę turystów.
Kuba jest jedynym państwem latynoamerykańskim, które jest blisko wyprodukowania własnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Lokalny przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) José Moya stwierdził, że jest nastawiony “optymistycznie” w kontekście kubańskich prac nad nowym specyfikiem. Dr Moya podkreślił, że „Kuba ma ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji własnych szczepionek, a prawie 80 procent szczepionek objętych krajowym programem szczepień jest produkowanych w kraju”.
Z racji objęcia embargiem USA od 1962 r. Kubańczycy musieli rozwinąć wiele własnych gałęzi przemysłu. Rozwinęli zatem także własną farmaceutykę. Wśród państw Ameryki Łacińskiej kubański system ochrony zdrowia cieszy się dobrą renomą. Na tyle dobrą, że chętnie korzystają z jego usług, na zasadach komercyjnych, także obywatele innych państw, w tym USA.
Po wybuchu pandemii koronawirusa Kuba rozszerzyła też praktykowaną przez ten kraj pomoc humanitarną w postaci misji lekarskich. W marcu zeszłego roku kubańscy lekarze wylecieli do Włoch by pomagać tamtejszej służbie zdrowia w czasie lawinowego wzrostu zakażeń i zachorowań.
Na samej wyspie pandemia przybrała umiarkowaną skalę. Wykryto łącznie 19 122 zakażonych. 180 nosicieli zmarło.
euronews.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!