Chiny zwiększą w 2020 roku wydatki na obronność o 6,6 proc. – zapowiedział w piątek chiński rząd. Budżet obronny kraju wyniesie w tym roku 1,268 bln juanów (178,16 mld USD). Jest to najniższy wzrost od lat. Zdaniem wielu analityków, wiele wydatków na obronność nie jest jednak uwzględnionych w oficjalnym budżecie.

Chiński rząd ogłosił podczas piątkowej sesji parlamentu, że Chiny zwiększą w 2020 roku wydatki budżetowe na obronność o 6,6 proc. – podaje portal „Army Recognition”. Jest to najmniejszy wzrost budżetu na wojsko od 20 lat. Budżet obronny wyniesie w tym roku 1,268 bln juanów (178,16 mld USD). Dla przykładu, w ubiegłym roku chińskie wydatki na obronę wzrosły o 7,5 proc. (do 1,2 biliona juanów).

Analitycy twierdzą jednak, że rzeczywiste wydatki obronne Chin mogą być znacznie wyższe, ponieważ wiele pozycji nie zostało ujętych w oficjalnym budżecie. Ich zdaniem rzeczywiste wydatki na obronność mogły w ubiegłym roku przekroczyć w tym kraju nawet 220 mld USD.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Chińskie władze planują rozbudowę chińskiej marynarki wojennej, a także pozyskanie nowych samolotów i innego rodzaju uzbrojenia. Ma to pomóc Chinom w egzekwowaniu roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim, oraz zwiększyć obecność chińskich wojsk na Zachodnim Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.

Rząd planuje także rozbudować wsparcie w zakresie logistyki oraz inwestować w rozwój nauki i technologii związanej z obronnością.

Portal podkreśla, że mniejszy niż w poprzednich latach wzrost wydatków na obronność jest związany z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Gospodarka Chin skurczyła się w pierwszym kwartale 2020 roku o 6,8 proc.

Zobacz także: Chiny zwiększają wydatki wojskowe mimo recesji

armyrecognition.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz