Chiny zwiększą wydatki wojskowe mimo recesji

Mimo stosunkowo szybkiego pokonania pandemii nowego koronawirusa na swoich terytorium Chiny czeka prawdopodobnie recesja. Mimo to eksperci prognozują wzrost wydatków wojskowych w Chinach.

Projekt kolejnego budżetu zostanie ogłoszony na kolejnej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych czyli parlamentu ChRL. Zwyczajowo odbywa się ona w marcu, lecz z powodu pandemii koronawirusa SARS COVID-19 w tym roku sesja rozpocznie się 22 maja. Według przewidywań gazety “South China Morning Post” można spodziewać się, że chiński parlament zatwierdzi kolejne zwiększenie środków finansowych przeznaczonych dla Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Gazeta przypomina, że już w zeszłym roku przygotowano budżet państwa określający wzrost wydatków na obronę narodową na 7,5 proc. w stosunku do poprzedniej sumy. Tym samym bieżący budżet chińskich sił zbrojnych sięgnął wysokości 1,18 biliona juanów czyli 176 miliardów dolarów.

Nowy poziom finansowania ChALW nad nie przekracza 2 proc. PKB czyli poziomu od 30 lat przyjmowanego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Wielu zachodnich komentatorów sugeruje jednak, że poza oficjalnie zapisanymi w budżecie kwotami, władze ChRL kierują na cele wojskowe dodatkowe pieniądze poprzez mniej oficjalne mechanizmy. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) wszystkie fundusze jaki ChRL przeznaczyła w zeszłym roku na cele militarne były równe 261 mld dolarów.

Dla porównania amerykański budżet na obronę narodową wynosi 732 miliardy dol. trzeba jednak podkreślić, że jeśli podliczyć wydatki chińskie według parytetu siły nabywczej to dystans między Waszyngtonem i Pekinem pod względem tych wydatków okaże się jeszcze mniejszy.

“South China Morning Post” przytacza dane według której PKB Chin po pierwszym kwartale obniżył się o 6,8 proc. Stało się tak po raz pierwszy od 1992 r. Jednak każdorazowo od 2011 r. w budżecie ChRL wzrost wydatków wojskowych przerastał wzrost gospodarczy. Pekin nie może z niego zrezygnować tym bardziej, że ChALW od 2015 r. prowadzi kosztowną strukturalną, reformę. Antony Wong Dong, ekspert do spraw wojskowości z Makau twierdzi, że w związku ze zwiększaniem się napięć w relacji z USA władze ChRL będą dążyć do utrzymania wzrostu wydatków militarnych na poziomie 6-7 proc. rocznie “bez względu na wszystko”.

scmp.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply