W efekcie epidemii koronawirusa PKB Chin w pierwszym kwartale 2020 roku zmniejszyło się o 6,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. To pierwszy taki spadek od 1992 roku czyli od czasu, gdy Chińczycy zaczęli rejestrować wzrost gospodarczy kwartalnie.

Według oficjalnych danych chińskiego urzędu statystycznego PKB Chin w okresie styczeń-marzec br. zmniejszyło się o 6,8 proc. w porównaniu z I kwartałem ub. roku. W porównaniu z wynikiem z IV kwartału 2019 roku spadek ten wyniósł jeszcze więcej, bo aż 9,8 proc. Wielu mieszkańców Państwa Środka nigdy w życiu nie doświadczyło takiej sytuacji. Jest to pierwszy spadek kwartalnego PKB od początku prowadzenia takiej statystyki czyli od 1992 roku. W ujęciu rocznym chińska gospodarka skurczyła się ostatnio w… 1976 roku, czyli w roku śmierci komunistycznego przywódcy Mao Zedonga. Wówczas chińskie PKB zmniejszyło się o 1,6 proc.

W poprzednich latach chińska gospodarka utrzymywała w ujęciu kwartalnym stabilne tempo wzrostu na poziomie między 6 a 7 proc.

Spadki, o których poinformowano, były mniej drastyczne, niż oczekiwania analityków. Jak podaje TVN24 BiS, w ujęciu kwartał do kwartału oczekiwano spadku na poziomie 12 proc. AFP podaje, że analitycy oczekiwali spadku rok do roku na poziomie 8,2 proc. W efekcie pojawiły się głosy, że statystyki poprawiono z politycznych powodów. „Rzeczywisty spadek w pierwszym kwartale, szczególnie w marcu, może być gorszy, niż sugerują nagłówki” – stwierdzili w piątek analitycy Nomury.

Eksperci ostrzegli, że chińska gospodarka jeszcze długo będzie dochodzić do siebie z powodu spadku popytu w krajach, które obecnie borykają się z pandemią. Ponadto obawy przed drugą falą epidemii w Chinach opóźniają znoszenie ograniczeń w działalności biznesu w tym kraju. Pomimo pewnego złagodzenia ograniczeń piątkowe dane pokazały spadek chińskiej produkcji przemysłowej w marcu o 1,1 proc. oraz spadek sprzedaży detalicznej o 15,8 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że roczny wzrost gospodarczy Chin wyniesie w tym roku zaledwie 1,2 proc. Silne odbicie ma natomiast nastąpić w 2021 roku, kiedy chińska gospodarka ma wzrosnąć o 9,2 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański bank prognozuje głęboką recesję w Polsce z powodu epidemii koronawirusa

Kresy.pl / AFP / TVN24 BiS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply