Z danych NBP wynika, że wartość pieniądza gotówkowego znajdującego się w obiegu wzrosła  w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020 r. o 38,5 mld zł, czyli o 15,9%. W analogicznym okresie 2019 r. wzrost wyniósł 1,4%. W obiegu obecnie jest 280,5 mld zł.

Przyczyną masowego wypłacania pieniędzy z bankomatów była panika związana z pandemią koronawirusa. Podobna sytuacja miała miejsce w czasie kryzysu finansowego w 2008 r. Wtedy w przeciągu 3 tygodni wartość pieniądza gotówkowego w obiegu wzrosła o 12%. Sytuacja jednak szybko wróciła do normy.

CZYTAJ TAKŻE: Białorusini wycofują pieniądze z banków

W omawianym okresie (marzec-kwiecień 2020 r.) NBP wydał bankom i Poczcie Polskiej S.A. 426,4 mln sztuk banknotów oraz 125  mln sztuk monet. W posiadaniu Polaków i podmiotów gospodarczych znalazło się w efekcie łącznie 2,6 mld sztuk banknotów i 19,6 mld sztuk monet.

Banki działające w Polsce znajdują się w bardzo dobrej sytuacji finansowej, są dokapitalizowane, posiadają wysokie współczynniki wypłacalności, utrzymują wysoki poziom płynności. Ponadto wszystkie środki zdeponowane w bankach, do kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro (w złotych), są objęte systemem gwarantowania depozytów. Gwarancje te w imieniu państwa polskiego zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a ich istnienie wynika zarówno  z prawa polskiego jak i prawa Unii Europejskiej – przypomina Krzysztof Kowalczyk, odpowiedzialny z ramienia NBP za zarządzanie logistyką gotówki w Polsce w okresie pandemii koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie masowo wypłacają pieniądze z banków

Polacy w bankach trzymają łącznie ok. biliona 340 miliardów złotych.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply