Z danych NBP wynika, że wartość pieniądza gotówkowego znajdującego się w obiegu wzrosła w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020 r. o 38,5 mld zł, czyli o 15,9%. W analogicznym okresie 2019 r. wzrost wyniósł 1,4%. W obiegu obecnie jest 280,5 mld zł.
Przyczyną masowego wypłacania pieniędzy z bankomatów była panika związana z pandemią koronawirusa. Podobna sytuacja miała miejsce w czasie kryzysu finansowego w 2008 r. Wtedy w przeciągu 3 tygodni wartość pieniądza gotówkowego w obiegu wzrosła o 12%. Sytuacja jednak szybko wróciła do normy.
CZYTAJ TAKŻE: Białorusini wycofują pieniądze z banków
W omawianym okresie (marzec-kwiecień 2020 r.) NBP wydał bankom i Poczcie Polskiej S.A. 426,4 mln sztuk banknotów oraz 125 mln sztuk monet. W posiadaniu Polaków i podmiotów gospodarczych znalazło się w efekcie łącznie 2,6 mld sztuk banknotów i 19,6 mld sztuk monet.
Banki działające w Polsce znajdują się w bardzo dobrej sytuacji finansowej, są dokapitalizowane, posiadają wysokie współczynniki wypłacalności, utrzymują wysoki poziom płynności. Ponadto wszystkie środki zdeponowane w bankach, do kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro (w złotych), są objęte systemem gwarantowania depozytów. Gwarancje te w imieniu państwa polskiego zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a ich istnienie wynika zarówno z prawa polskiego jak i prawa Unii Europejskiej – przypomina Krzysztof Kowalczyk, odpowiedzialny z ramienia NBP za zarządzanie logistyką gotówki w Polsce w okresie pandemii koronawirusa.
CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie masowo wypłacają pieniądze z banków
Polacy w bankach trzymają łącznie ok. biliona 340 miliardów złotych.
Kresy.pl / nbp.pl / obserwatorfinansowy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!