W Szwajcarii zostanie przeprowadzone referendum ws. odebrania rządowi uprawnień do nakładania nowych obostrzeń.

Grupa “Przyjaciele Konstytucji” w środę uruchomiła proces referendalny przez złożenie petycji wzywającej do ogólnokrajowego głosowania w sprawie uchylenia ustawy o COVID-19 z 2020 r. Poparło ją 86 tys. osób.

CZYTAJ TAKŻE: RMF: Luzowanie obostrzeń od 1 lutego. Otwarte prawdopodobnie zostaną galerie handlowe

Referendum odbędzie się najwcześniej w czerwcu. Jest ono konsekwencją narastającej ogólnokrajowej debaty na temat wpływu przepisów dotyczących koronawirusa na prawa jednostki.

Rząd Szwajcarii nie wdrożył ścisłych blokad podczas pandemii koronawirusa, w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, zamiast tego podkreślał rolę osobistej odpowiedzialności obywateli.

Jednak w poprzednim tygodniu, w obawie przed bardziej zaraźliwymi szczepami koronawirusa, kraj ten zaostrzył dotychczas obowiązujące restrykcje – m.in. zamknięto część sklepów czy ograniczono prywatne spotkania maksymalnie do pięciu osób.

Zobacz także: Mimo obostrzeń nawet 20 tys. lokali wznowiło działalność

Christoph Pfluger, członek zarządu “Przyjaciół Konstytucji”, powiedział Financial Times, że grupa uważa, że ​​rząd „wykorzystuje pandemię do wprowadzenia większej kontroli i ograniczenia demokracji”.

Zgodnie ze szwajcarskim modelem demokracji bezpośredniej obywatele mogą zainicjować referendum w celu odrzucenia ustaw wprowadzonych przez parlament, jeśli w ciągu 100 dni zgromadzą ponad 50 000 podpisów.

Na początku tego roku rząd odwołał referenda zaplanowane na maj i zawiesił kampanie związane z innymi głosowaniami, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Kresy.pl / businessinsider.com / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply