Węgierski Krajowy Instytut Leków i Żywności (OGYEI) zatwierdził w piątek szczepionkę na koronawirusa chińskiej firmy Sinopharm. Węgry stały się pierwszym krajem w UE, który zatwierdził szczepionki z Rosji i z Chin.

Jak podaje agencja Reutera, w piątek OGYEI wydał pozwolenie na stosowanie na Węgrzech szczepionki Sinopharm. Oznacza to, że Węgrzy mają już dostęp do pięciu różnych szczepionek: dwóch amerykańskich (Pfizer i Moderna), brytyjsko-szwedzkiej Astra Zeneca, rosyjskiej Sputnik V oraz szczepionki chińskiej.

Wcześniej tego dnia premier Viktor Orban powiedział w państwowym radiu Kossuth, że umowa dotycząca zakupu chińskiego preparatu może zostać wkrótce sfinalizowana. Orban wskazał, że jego rząd uważnie monitoruje wyniki masowych szczepień w sąsiedniej Serbii.

W tym miesiącu Serbia otrzymała milion dawek szczepionki COVID-19 firmy Sinopharm, stając się pierwszym europejskim krajem, który rozpoczął program masowych szczepień preparatem z Chin.

Orban powiedział również, że osobiście zaszczepiłby się chińską szczepionką, ponieważ jej najbardziej ufa.

Pierwsza dostawa szczepionki Sinopharm na Węgry może obejmować nawet milion dawek. Orban powiedział, że jeśli Węgry zdobędą chińską szczepionkę, do marca mogą zaszczepić około 1,7 miliona ludzi (z prawie 10 mln mieszkańców kraju).

Jak podawaliśmy, w ubiegłym tygodniu Węgry jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej, zatwierdziły rosyjską szczepionkę Sputnik V. W miniony piątek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto poinformował, że Węgry kupią od Rosji ilość szczepionki Sputnik V wystarczającą do zaszczepienia 1 mln ludzi, czyli 2 mln dawek. Pierwsza dostawa szczepionki Sputnik V ma trafić na Węgry w ciągu 30 dni.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz