Zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia badający pochodzenie COVID-19 odwiedził w niedzielę targ Huanan, centrum owoców morza w mieście Wuhan w środkowych Chinach, gdzie po raz pierwszy wykryto koronawirusa, który wywołał pandemię – przekazał Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, zespół ekspertów WHO badający pochodzenie COVID-19 odwiedził w niedzielę targ Huanan, centrum owoców morza w mieście Wuhan w środkowych Chinach, gdzie po raz pierwszy wykryto koronawirusa, który wywołał pandemię.

Zespół ekspertów przybył do Huanan w niedzielne popołudnie pośród silnej ochrony. Rynek został otoczony dodatkowymi barykadami.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Eksperci WHO nie odpowiedzieli na pytania rzucane im przez dziennikarzy zebranych przy wejściu, gdy ich konwój wjeżdżał na rynek.

Publiczny dostęp do rynku został poważnie ograniczony od czasu jego zamknięcia na początku ubiegłego roku. Przed zamknięciem był to tętniący życiem targ, na który składały się setki straganów podzielonych na sekcje z mięsem, owocami morza i warzywami.

Niektórzy chińscy dyplomaci i państwowe media twierdziły, że rynek nie jest źródłem pandemii i poparły teorie, że wirus potencjalnie pochodzi z innego kraju.

Zobacz też: Ukraina: 43 proc. Ukraińców ma przeciwciała na koronawirusa

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

31 grudnia 2019 roku, po czterech przypadkach tajemniczego zapalenia płuc, które zostały powiązane z rynkiem, został on zamknięty na noc. Pod koniec stycznia Wuhan przeszedł 76-dniową blokadę.

Eksperci twierdzą, że rynek Huanan nadal może odegrać rolę w śledzeniu pochodzenia wirusa, ponieważ zidentyfikowano tam pierwszą grupę przypadków.

Po dwutygodniowej kwarantannie w mieście, która zakończyła się w czwartek, zespół WHO ma odwiedzić laboratoria, rynki i szpitale w Wuhan. Nie ogłoszono dokładnej trasy, ale WHO potwierdziło, że ​​zespół planuje odwiedzić rynek Huanan i Instytut Wirusologii Wuhan.

Prowadzone przez WHO dochodzenie w Wuhan miało problemy z nadmiernym opóźnieniem, dodatkowo Stany Zjednoczone skrytykowały warunki wizyty, w ramach której chińscy eksperci przeprowadzili pierwszą fazę badań.

Zespół miał przybyć do Wuhan na początku stycznia.

Zobacz też: Węgry zatwierdziły chińską szczepionkę na koronawirusa

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz