Ukraina: 43 proc. Ukraińców ma przeciwciała na koronawirusa

Kierownik katedry epidemiologii Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego, prof. Natalia Wynohrad powiedziała, że jak wskazują wyniki badań epidemiologicznych, 43 proc. Ukraińców ma przeciwciała na SARS-CoV-2.

W piątek wieczorem gościem programu publicystycznego „Wolność Słowa”, prowadzonego przez Sawika Szustera, była doktor nauk medycznych, profesor Natalia Wynohrad, kierownik katedry epidemiologii Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego. Powiedziała, że niezależnie od tego, że wielu Ukraińców twierdzi, że nie chorowało z powodu zarażenia się koronawirusem i nie odczuwało żadnych objawów, 43 proc. Ukraińców ma przeciwciała na SARS-CoV-2.

Wynohrad zaznaczyła, że świadczą o tym wyniki badań epidemiologicznych. Przez to, że koronawirus „krąży” w społeczeństwie już blisko rok czasu, wielu ludzi zetknęło się z nim i ma reakcję odpornościową organizmu.

Ponadto, zwróciła uwagę, że w czasie pandemii zmarło wielu lekarzy. Znaczny wzrost zakażeń na Ukrainie w ubiegłym roku wiąże z tym, że dzieci i młodzież rozpoczęły edukację w szkołach i na uczelniach wyższych, jednocześnie zamieszkując w internatach i akademikach, po czym wracając do domów przyniosły z sobą wirusa.

Ukraiński rząd ogłosił kalendarz szczepień na koronawirusa. Główny lekarz Ukrainy, Wiktor Laszko zapowiedział, że szczepienia ruszą w połowie lutego br. W pierwszej kolejności będą to medycy pracujący w szpitalach mający kontakt z pacjentami „covidowymi” oraz żołnierze pełniący służbę w Donbasie, łącznie 367 tys. osób. Grupa ta ma zostać zaszczepiona przed końcem kwietnia. Z kolei na początku kwietnia zaczną się szczepienia osób powyżej 80. roku życia oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (1,9 mln osób), które potrwają do 2. połowy maja 2021 roku. W trakcie tego, od początku maja, szczepieni będą pozostali pracownicy sektora ochrony zdrowia (363 tys. osób). Później, od początku czerwca, co miesiąc będą kolejno ruszać szczepienia następujących grup: osoby w wieku 70-79 lat, pracownicy struktur bezpieczeństwa państwa ukraińskiego, osoby w wieku 65-69 lat, pracownicy oświaty, osoby w wieku 60-64 lata, a potem „inne kategorie” osób.

Według Laszki, w lutym Ukraina otrzyma 117 tys. dawek szczepionki od Pfizer/BioNTech w ramach systemu COVAX. Od lutego mają też zacząć się dostawy 2,2-3,7 mln dawek szczepionki AstraZeneca/Oxford.

Na początku stycznia br. premier Ukrainy Denys Szmyhal oficjalnie poprosił Komisję Europejską o pomoc we wcześniejszym uzyskaniu szczepionki na koronawirusa. Jak pisaliśmy, 13 państw UE, w tym Polska, zaapelowało ostatnio do KE o podzielenie się szczepionkami z krajami Partnerstwa Wschodniego, w tym z Ukrainą.

Czytaj także: Ukraina: potajemne szczepienia parlamentarzystów przemyconymi szczepionkami? Zełenski reaguje

Zobacz: Ukraiński parlament zabronił zatwierdzenia rosyjskiej szczepionki na koronawirusa

Jak pisaliśmy, 13 państw UE, w tym Polska, zaapelowało ostatnio do KE o podzielenie się szczepionkami z krajami Partnerstwa Wschodniego, w tym z Ukrainą.

Przypomnijmy, że w ramach wspieranego przez UE programu COVAX, Ukraina ma otrzymać za darmo 8 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że ponadto Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jednocześnie ukraińskie ministerstwo zdrowia podpisało kontrakt na dostarczenie Ukrainie 1,9 mln dawek szczepionki na koronawirusa opracowanej przez chińską firmę biotechnologiczną Sinovac Biotech. Miałaby ona trafić na Ukrainę w tym miesiącu.

Wcześniej podawaliśmy, Ukraina zarezerwowała dotąd szczepionki dla 2,1 mln osób i zabezpieczyła 2,6 mld hrywien na ich zakup.

segodnya.ua / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply