Ukraińskie ministerstwo zdrowia podpisało kontrakt na dostarczenie Ukrainie 1,9 mln dawek szczepionki na koronawirusa opracowanej przez chińską firmę biotechnologiczną Sinovac Biotech. O zawarciu umowy poinformowała w środę służba prasowa ukraińskiego prezydenta Wołorymyra Zełenskiego.

Jak podano, szczepionka o nazwie CoronaVac ma być dostarczona na Ukrainę w “najkrótszym możliwym terminie”. Mowa o zakupie 1 mln 913 tys. dawek w cenie 504 hrywien za dawkę (równowartość ok. 65 złotych). Pierwsza partia szczepionki w ilości 700 tys. dawek zostanie dostarczona na Ukrainę w ciągu 30 dni od oficjalnej rejestracji w Chinach, bądź w UE, USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Japonii, Australii, Kanadzie, Izraelu, Indiach, Meksyku lub Brazylii. Według służby prasowej prezydenta Ukrainy uzyskanie pozwolenia na stosowanie szczepionki w Chinach planowane jest na styczeń przyszłego roku.

Negocjacje ukraińskiego ministerstwa zdrowia z Chińczykami trwały od września. Jak podkreślono, ich trudność wynikała z “zaciekłej globalnej konkurencji o wysokiej jakości i bezpieczne szczepionki”.

Ukraina przeznaczy szczepionkę Sinovac Biotech przede wszystkim dla tych obywateli, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie oraz dla tych, którzy są na pierwszej linii walki z pandemią. Szczepienie będzie bezpłatne.

W komunikacie służby prasowej ukraińskiego prezydenta podano, że badania kliniczne III fazy szczepionki CoronaVac przeprowadzono dotąd w Indonezji (z udziałem 1600 pacjentów, skuteczność 97%) i Turcji (1325 pacjentów, skuteczność 91%). III faza badań klinicznych w Brazylii dobiega końca, a ich wyniki pośrednie spodziewane są 7 stycznia 2021 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński rząd będzie płacił prywatnym firmom za przechowywanie szczepionki Pfizera

Wołodymyr Zełenski zapewnił, że umowa została podpisana z doświadczonym producentem szczepionek. “Sinovac Biotech to największa chińska firma produkująca szczepionki. Produkuje od 300 do 500 milionów dawek szczepionek rocznie, które są zatwierdzone w 34 krajach. Firma opracowała i wprowadziła na rynek szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, wirusom grypy, w tym ptasiej grypie i śwince. Decyzję o zakupie szczepionki Sinovac Biotech przeciwko COVID-19 w ilości 50 mln dawek podjęła już m.in. Turcja” – czytamy na stronie ukraińskiego prezydenta.

Szczepionka CoronaVac jest szczepionką wytworzoną metodą tradycyjną. Uzyskuje się ją na bazie inaktywowanych wirusów. Może być przechowywana w zwykłej lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wołodymyr Zełenski poinformował także, że Ukraina ma zagwarantowane otrzymanie bezpłatnie 8 mln dawek szczepionki z unijnego mechanizmu COVAX.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina rozmawia z Polską w sprawie przekazania jej szczepionki na koronawirusa

Kresy.pl / president.gov.ua / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply