Serwis YouTube z powodu rzekomo „drastycznych i zawierających przemoc” treści zablokował premierę spektaklu opowiadającego o ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej przez grupę polskich dyplomatów z Aleksandrem Ładosiem na czele. Po burzy w sieci zdecydował o przywróceniu filmu.

O zablokowaniu filmu poinformował w środę na Twitterze polski Żyd Jarosław Papis. „Youtube usunął dzisiejszą premierę spektaklu PASZPORTY ŻYCIA. Próbujemy w nim opowiedzieć o ratowaniu Żydów przez grupę skupioną wokół ambasadora Ładosia. Uznano, że +naruszamy zasady dotyczące treści drastycznych i zawierających przemoc+. Chory jest ten świat…” – napisał Papis.

Jak podaje Dziennik.pl, sprawie zablokowanego filmu w sieci rozpętała się „burza”. Pomoc prawną autorom filmu zaproponował prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. W imieniu MSZ u właściciela serwisu – firmy Google – interweniował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Po kilku godzinach film został przywrócony. Jak podała
Fundacja Hatikva, YouTube poinformowało o zweryfikowaniu swojej decyzji – po sprawdzeniu nie dopatrzono się już treści drastycznych i zawierających przemoc.

PRZECZYTAJ: Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada projekt ustawy o wolności słowa w internecie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tzw. grupa Ładosia, zwana również berneńską, składała się z polskich dyplomatów, pracowników Poselstwa RP w Bernie, oraz współpracujących z nimi przedstawicieli organizacji żydowskich. W czasie II wojny światowej przekazywała Żydom w okupowanej Europie sfałszowane paszporty krajów Ameryki Południowej (głównie Paragwaju), co chroniło ich przed wysłaniem do obozów śmierci. Grupa Ładosia szacunkowo mogła wystawić takie paszporty nawet 10 tys. osób. Członkami grupy byli Aleksander Ładoś, Chaimo Yisroel Eiss, Juliusz Kühl, Konstanty Rokicki, Stefan Ryniewicz i Abraham Silberschein.

Kresy.pl / dziennik.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz