Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na czwartkowej konferencji prasowej zaproponował projekt ustawy, której celem jest ochrona wolności wyrażania opinii w internecie i ułatwienie ochrony dóbr osobistych.

Jak podaje PAP, pełen tytuł projektu brzmi „Projekt ustawy o wolności wyrażania własnych poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji w internecie”. Zakłada on wprowadzenie zasady, że serwisy społecznościowe nie mogą usuwać treści, które nie są niezgodne z polskim prawem i nie mogą blokować użytkowników za zamieszczanie takich treści.

Sieć społecznościowa ma być zobowiązana do ustanowienia w Polsce pełnomocnika, do którego użytkownicy będą mogli się odwołać w razie usunięcia treści, bądź zablokowania ich profilu. Serwis będzie miał 24 godziny na rozpatrzenie takiej skargi. Użytkownik niezadowolony z odpowiedzi serwisu będzie miał 48 godzin na odwołanie się do sądu, który na rozpatrzenie sprawy dostanie 7 dni. Sieć społecznościowa będzie zobowiązana przekazać sądowi materiały sprawy i stanowiska stron. „Rozprawy” będą odbywały się całkowicie wirtualnie. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje, że sąd taki powstanie przy jednym z polskich sądów okręgowych, na wzór sądów własności intelektualnej.

Orzeczenia sądu będą natychmiastowo wykonalne, a w razie odmowy ich wykonania serwisowi społecznościowemu będzie groziła kara do 8 mln złotych nakładana przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Taka sama kara będzie mogła zostać nałożona za inne uchybienia obowiązkom, które nakłada na sieci społecznościowe zaprezentowany dzisiaj projekt.

Zgodnie z projektem w Polsce ma pojawić się także instrument tzw. pozwu ślepego – osoba, która uważa, że jej dobra osobiste zostały naruszone w internecie, będzie mogła złożyć pozew o ochronę tych dóbr bez wskazywania danych pozwanego. Wystarczające dla sądu będzie wskazanie jako pozwanego jedynie nazwy profilu lub loginu użytkownika, czasu publikacji oraz adresu URL. W razie stwierdzenie naruszenia dóbr sąd będzie występował do serwisu o podanie danych użytkownika.

Ze słów ministra Zbigniewa Ziobry na konferencji prasowej wynika, że projekt jest reakcją na „ideologiczne cenzorskie zapędy”, z którymi można spotkać się w mediach społecznościowych. Według wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety zaprezentowany projekt idzie w kierunku rozwiązań, które są obecne w innych państwach UE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Facebook usunął stronę Janusza Korwin-Mikkego

Kresy.pl / pap.pl / polsatnews.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz