Zrabowany przez Niemców zabytkowy dzwon wróci do Polski

Do Polski wróci zabytkowy dzwon z 1555 roku zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej z kościoła parafii świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – poinformowało we wtorek BBC.

Jak poinformowało we wtorek BBC, do Polski wróci zabytkowy dzwon z 1555 roku zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej z kościoła parafii świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach, które dziś administracyjnie są częścią Kędzierzyna-Koźle.

Ksiądz Marian Bednarek, proboszcz parafii świętej Katarzyny wpadł na trop dzwonu dwa lata temu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Diecezja Münster w Niemczech tłumaczyła brytyjskiemu portalowi, że polska parafia ma szczęście, ponieważ podczas wojny Niemcy przetopili około 80 000 dzwonów, aby wyprodukować broń lub amunicję.

Według diecezji ksiądz Marian Bednarek znalazł w księdze parafialnej dzwon o masie 400 kg Leżał niezauważony przez dziesięciolecia z dwoma innymi dzwonami na dziedzińcu miejskiego kościoła katolickiego.

Zobacz też: YouTube zablokował film o polskich dyplomatach ratujących Żydów. Po burzy w sieci przywrócił go

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po wojnie zwrócono niektóre dzwony, które nie zostały przetopione ze względu na zawartość metalu, ale około 1300 dzwonów pozostało w Niemczech.

Niemiecka diecezja podała, że ​​brytyjskie władze wojskowe zakazały zwrotu dzwonów na wschód, a zamiast tego zostały one wypożyczone parafiom w Niemczech Zachodnich. Dzwon nie zostanie jeszcze odesłany do swojego pierwotnego domu z powodu pandemii koronawirusa. Jak informuje BBC, dzwon znajdzie się w Polsce na zasadach wieczystego wypożyczenia, ponieważ jego właścicielem jest rząd niemiecki.

Zobacz też: Przewodniczący Episkopatu Niemiec chce wprowadzenia błogosławieństw homozwiązków i diakonatu kobiet

Kresy.pl/BBC

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz