Zrabowany przez Niemców zabytkowy dzwon wróci do Polski

Do Polski wróci zabytkowy dzwon z 1555 roku zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej z kościoła parafii świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – poinformowało we wtorek BBC.

Jak poinformowało we wtorek BBC, do Polski wróci zabytkowy dzwon z 1555 roku zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej z kościoła parafii świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach, które dziś administracyjnie są częścią Kędzierzyna-Koźle.

Ksiądz Marian Bednarek, proboszcz parafii świętej Katarzyny wpadł na trop dzwonu dwa lata temu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Diecezja Münster w Niemczech tłumaczyła brytyjskiemu portalowi, że polska parafia ma szczęście, ponieważ podczas wojny Niemcy przetopili około 80 000 dzwonów, aby wyprodukować broń lub amunicję.

Według diecezji ksiądz Marian Bednarek znalazł w księdze parafialnej dzwon o masie 400 kg Leżał niezauważony przez dziesięciolecia z dwoma innymi dzwonami na dziedzińcu miejskiego kościoła katolickiego.

Zobacz też: YouTube zablokował film o polskich dyplomatach ratujących Żydów. Po burzy w sieci przywrócił go

Po wojnie zwrócono niektóre dzwony, które nie zostały przetopione ze względu na zawartość metalu, ale około 1300 dzwonów pozostało w Niemczech.

Niemiecka diecezja podała, że ​​brytyjskie władze wojskowe zakazały zwrotu dzwonów na wschód, a zamiast tego zostały one wypożyczone parafiom w Niemczech Zachodnich. Dzwon nie zostanie jeszcze odesłany do swojego pierwotnego domu z powodu pandemii koronawirusa. Jak informuje BBC, dzwon znajdzie się w Polsce na zasadach wieczystego wypożyczenia, ponieważ jego właścicielem jest rząd niemiecki.

Zobacz też: Przewodniczący Episkopatu Niemiec chce wprowadzenia błogosławieństw homozwiązków i diakonatu kobiet

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz