Ukraiński rząd prowadzi rozmowy w sprawie pośredniczenia Polski w przekazaniu Ukrainie szczepionki na koronawirusa zakontraktowanej przez Unię Europejską – podały w poniedziałek ukraińskie media.

Informację o ukraińsko-polskich rozmowach w sprawie przekazywania szczepionki podał ambasador Ukrainy przy UE Mykoła Toczycki podczas internetowego briefingu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„UE opracowuje mechanizm przekazania lub sprzedaży krajom trzecim szczepionki, co jest przewidziane w każdej z sześciu umów Komisji Europejskiej z producentami. My jako kraj jesteśmy w priorytecie przydzielenia szczepionki przynajmniej w pierwszej kolejności dla lekarzy i osób starszych. Ten mechanizm może być gotowy w połowie stycznia” – powiedział Toczycki.

Ukraiński dyplomata wyjaśniał, że kraje trzecie otrzymają szczepionkę za pośrednictwem jednego z państw członkowskich UE. „Przewidujemy, że to może być Polska, a takie konsultacje trwają z polskimi kolegami” – ujawnił Toczycki.

Według jego słów Ukraina będzie musiała zapewnić warunki do przechowywania szczepionki, w tym chłodnie z bardzo niskimi temperaturami, co jest konieczne np. dla przechowywania szczepionki Pfizera i BioNTech.

Jak pisaliśmy, w środę 16 grudnia minister zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow mówił, że ukraińskie władze stawiają sobie za cel rozpoczęcie szczepień na COVID-19 w lutym 2021 roku. Pierwsze szczepienia prawdopodobnie zostaną przeprowadzone preparatami, które kraj kupi bezpośrednio od producentów.

W piątek Bloomberg podał, że Ukraina zarezerwowała dotąd szczepionki dla 2,1 mln osób. Ukraina otrzyma również szczepionkę na koronawirusa w ramach unijnego mechanizmu COVAX, w ilości wystarczającej dla 4 mln osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Blisko 60 proc. Ukraińców za zakupem szczepionki na koronawirusa od Rosji [SONDAŻ]

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Znowu coś na koszt polskiego podatnika? Mogą sobie KUPIĆ z wolnej ręki.Niby dlaczego mamy im cos przekazywać? Wydają miliardy na armię to jak ich na to stać to na zakup szczepionek też.Niestety obawiam się że obecny nierząd zakupił tak dużą ilość szczepionek z myślą o przekazaniu ich za frajer na ukrainę! A jak tam sprawy ekshumacji?