Ministerstwo zdrowia Białorusi dopuściło do użytku na terenie kraju rosyjską szczepionkę na koronawirusa Sputnik V.

Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek na swoim kanale w serwisie Telegram, że wydało zaświadczenie o rejestracji rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Wydano je na podstawie dokumentacji rejestracyjnej przedstawionej przez Rosjan.

„Dziś możemy oficjalnie oświadczyć, że zgodnie z dostępnymi na dzień dzisiejszy danymi szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, nie stwierdzono żadnych poważnych ani nieoczekiwanych skutków ubocznych” – oświadczył białoruski minister zdrowia Dmitrij Piniewicz.

Zgodnie z wynikami państwowej procedury rejestracyjnej wydano świadectwo rejestracji dopuszczające szczepionkę Sputnik V do sprzedaży i użytku medycznego na terytorium Białorusi.

Dokumentacja rejestracyjna szczepionki Sputnik V (Gam-COVID-Vac) została przekazana białoruskiemu centrum ekspertyz i badań zdrowotnych do warunkowej procedury rejestracji w listopadzie 2020 roku.

Również w poniedziałek minister Piniewicz zapowiedział rozpoczęcie szczepień Białorusinów na COVID-19 w styczniu 2021 roku. W pierwszym etapie szczepieniom zostaną poddani pracownicy medyczni, nauczyciele, pracownicy handlu i innych branż, którzy ze względu na charakter pracy mają kontakt z dużą liczbą osób. Szczepionkę otrzymają bezpłatnie.

Na Białorusi wciąż trwa trzecia faza testów szczepionki Sputnik V, która, jak pisaliśmy, rozpoczęła się w listopadzie br. Bierze w niej udział zaledwie 100 ochotników. Skuteczność szczepionki ma zostać u nich oceniona po upływie pół roku po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Media: Problemy ze szczepionką Sputnik V

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz