Media: Do polski może trafić kilkanaście milionów dawek szczepionki na wariant „Omikron” koronawirusa

Jak poinformował w piątek portal rmf24.pl, Ministerstwo Zdrowia może zamówić kilkanaście milionów dawek nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ma być ona dostosowana do wariantu „Omikron”.

Ministerstwo Zdrowia może zamówić kilkanaście milionów dawek nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ma być ona dostosowana do wariantu „Omikron” – poinformował portal rmf24.pl.

Według Michała Dobrołowicza, dziennikarza portalu, mają to być dwa preparaty – firmy Pfizer i firmy Moderna. Oba mają służyć jako „dawka przypominająca i będą dopasowane dwóch pierwszych podtypów mutacji Omikron BA1 i BA2.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Na pewno tych dawek nie zabraknie, oby byli tylko chętni do szczepień, z informacji nieoficjalnych wiemy, że ta nowa szczepionka może być dedykowana osobom od osiemnastego roku życia, być może nawet młodszym, tu jeszcze w Europejskiej Agencji Leków trwają rozważania” – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Przypomnijmy, że Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzegła, że regularne przyjmowanie dawek przypominających szczepionki przeciw Covid-19 może niekorzystnie wpłynąć na odporność.

Państwa powinny zwiększyć odstęp czasowy pomiędzy programami dawek przypominających i powiązać je z nadejściem sezonu zimowego w zależności od tego, na której półkuli się znajdujemy – zgodnie z planem wyznaczanym przez strategie szczepień przeciw grypie – przekazała EMA.

Szef EMA ds. biologicznych zagrożeń dla zdrowia oraz strategii szczepień Marco Cavaleri stwierdził, że dawki przypominające „mogą być podane raz, może dwa razy, ale nie jest to coś, co może być nieustannie powtarzane”. „Musimy pomyśleć, jak możemy przejść z obecnej pandemicznej sytuacji w kierunku sytuacji endemicznej” – dodał.

EMA wydała opinię w czasie gdy kolejne kraje rozważają podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Zobacz też: Węgrzy zbadali efektywność różnych szczepionek: od Pfizera po Sputnik V

Kresy.pl/RMF24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz