Koniec z noszeniem maseczek od 28 marca

Od 28 marca choroba COVID-19 będzie traktowana tak jak inne podobne choroby zakaźne, na przykład grypa.

28 marca zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem placówek medycznych – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wraz z maseczkami zniknie też obowiązek izolacji i kwarantanny domowej, a także kwarantanny związanej z wjazdem do Polski.

„Podjąłem decyzję, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to podmiotów leczniczych – nadal, jeśli mowa o pracownikach czy pacjentach – jest obowiązek zakrywania w tych miejscach twarzy. W pozostałych miejscach takiego obowiązku nie będzie” – powiedział minister cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Niedzielski dodawał, że rekomenduje używanie maseczek w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane z ryzykiem zakażenia. Jako przykład podał przebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Od poniedziałku osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa nie będą już poddawane obowiązkowej izolacji. Jak zaznaczyło ministerstwo zdrowia, „pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu”. Nie będzie też obowiązkowej kwarantanny dla ich domowników oraz dla osób powracających do Polski z zagranicy. Pozostanie jedynie obowiązek wypełniania karty lokalizacyjnej przy przekraczaniu granicy.

Według ministra Niedzielskiego sytuacja epidemiologiczna poprawia się. Od czterech dni notuje się przyspieszenie tempa spadku nowych zakażeń. Dzisiaj zanotowano ich 8994. Szef resortu zdrowia przekazał, że do końca kwietnia przewidywana jest zdecydowana redukcja hospitalizacji i zakażeń.

Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązywał w Polsce niemal przez 2 lata. Wprowadzono go po raz pierwszy 16 kwietnia 2020 roku. Do grudnia 2020 roku nie miał on umocowania ustawowego.

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz