Obowiązek zasłaniania ust i nosa w Polsce od przyszłego czwartku

Od przyszłego czwartku w Polsce będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek ochronnych bądź innego zakrycia ust i nosa – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji prasowej Szumowski zapowiedział wprowadzenie od przyszłego czwartku obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Minister mówił, że musimy „w sposób bezpieczny wracać do nowej rzeczywistości” przy zachowaniu środków ostrożności. „W związku z tym od przyszłego czwartku (16 kwietnia) będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej” – cytuje ministra Szumowskiego portal wprost.pl. Szumowski podkreślał, że zasłanianie twarzy nie tyle chroni osobę, która to robi, ale innych. Do zasłaniania twarzy nie musi służyć maseczka; może to być chustka albo szalik.

Więcej szczegółów wchodzącego w życie od czwartku nakazu podały Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Premiera na Twitterze. Zasłanianie ust i nosa będzie obowiązkowe na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług i w zakładach pracy.

Dzisiaj powiadomiono także o przedłużeniu innych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Zasady kwarantanny przedłużono do 3 maja. Do 26 kwietnia obowiązują ograniczenia lotów krajowych i międzynarodowych oraz podróży pociągami relacji międzynarodowych. Obecne ograniczenia w handlu (maks. 3 osoby na kasę w sklepie lub przy stoisku na targu oraz godziny dla seniora) obowiązują do 19 kwietnia. Przedłużono też ograniczenie liczby osób uczestniczących w nabożeństwach do maks. pięciu do 19 kwietnia (a więc dotyczy to też okresu Wielkanocy).

Zdaniem ministra Szumowskiego bez wprowadzonych ograniczeń mielibyśmy obecnie 20-30 tys. nowych przypadków zakażenia. Gdybyśmy teraz restrykcji nie przedłużyli, za kilka tygodni mielibyśmy 40-50 tys. nowych chorych – uważa minister zdrowia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia: powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce

Kresy.pl / wprost.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Bohdan Staszynski
  Bohdan Staszynski :

  pozwolę sobie na kilka teorii spiskowych:

  1. zakaz wchodzenia do lasu jest po to, aby odpowiednie służby wyceniły (na spokojnie) wartość majątku spółki – Lasy Państwowe ( łącznie z glebami i kopalinami). w wiadomym celu zaspokojenia roszczeń rasy panów
  2. zakaz wszelkich zgromadzeń spowodowany jest tym, że wypróbowuje się sieć 6G, co pośrednio powoduje możliwość ataku koronowirusa, który atakuje osłabione płuca.
  3. Osłabienie płuc wynika z faktu, że gdy włączy się sieć 6G, cząsteczki tlenu O=O ulegają rozpadowi na 2 bardzo reaktywne rodniki O* *O, przez co człowiek może mieć trudności z wchłanianiem O2 nieodzownego do życia.
  4. Skupienie odbiorników 6G w jednej małej przestrzeni powoduje większy rozpad cząsteczek tlenu i powstanie skrajnie niebezpiecznych dla zdrowia rodników O* (dlatego zakaz zgromadzeń wszelkich)
  5. mechanizm ten może wyjaśnić nieoczekiwane i niewyjaśnione okoliczności zarażenia bardzo ważnych osób w państwach należących do wrogów usraela (np w Iranie_

  Pozdrawiam serdecznie.

  Teoretyk Spiskowy 😉