Dzieci ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce ponad 3 miesiące będą objęte obowiązkowymi szczepieniami na odrę, błonicę, gruźlicę i polio.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w piątek, że szczepienia na odrę, błonicę, gruźlicę i polio dla dzieci obywateli Ukrainy przybywających do Polski są dobrowolne przez okres 3 miesięcy od ich przyjazdu. Po upływie tego okresu szczepienia stają się obowiązkowe.

Ministerstwo Zdrowia już teraz zachęca Ukraińców do korzystania ze szczepień na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis oraz WZW B. Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z nich bezpłatnie. To samo dotyczy szczepień na COVID-19, mimo iż nie są obowiązkowe.

„Zachęcam wszystkich obywateli Ukrainy do darmowych szczepień przeciw COVID-19 i szczepienia dzieci w ramach polskiego kalendarza szczepień obowiązkowych” – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przy okazji nadawania numerów PESEL ukraińskim uchodźcom otrzymują oni skierowania na szczepienie na COVID-19. Do tej pory wydano 72 tys. takich skierowań.

Wojciech Andrusiewicz przyznał na antenie Polsat News, że wyszczepienie wśród Ukraińców, zarówno dzieci, jak i dorosłych, jest dużo mniejsze niż wśród Polaków. Dotyczy to nie tylko COVID-19, ale także chorób takich jak odra, gruźlica, błonica czy polio. Andrusiewicz zapewniał, że w wojewódzkich i powiatowych stacjach epidemiologicznych są zapasy szczepionek, a placówki podstawowej opieki zdrowotnej mają możliwość ich zamawiania.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Ukraina znajdowała się w światowej czołówce pod względem liczby zachorowań na odrę. Duża liczba zakażeń u naszego wschodniego sąsiada wynikała z załamania się tam systemu szczepień obowiązkowych i ochrony zdrowia. Ukraińcy niezbyt chętnie szczepili się również przeciw COVID-19 – obecnie jedynie jedna trzecia ukraińskiej populacji jest w pełni zaszczepiona na tę chorobę.

Kresy.pl / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz