Na czterech polsko-ukraińskich przejściach granicznych rozpoczęła się akcja dobrowolnych szczepień migrantów zarobkowych przyjeżdżających do Polski do pracy oraz studentów.

Jak podaje ukraińska agencja prasowa Ukrinform, akcję szczepień przeciw COVID-19 przeprowadza od czwartku Centrum Medyczne „Medyk” z Rzeszowa. Ze szczepień mogą skorzystać obywatele Ukrainy oraz inni cudzoziemcy spoza UE posiadający dokumenty potwierdzające przyjazd do pracy w Polsce a także studenci. Mobilne punkty szczepień ustawiono w pobliżu przejść granicznych w Medyce, Hrebennem i Dorohusku a także w miejscu obsługi pasażerów Zamiechów (MOP Zamiechów), 30 km od przejścia w Korczowej.

Szczepionki są bezpłatne, ale cudzoziemcy wcześniej muszą poddać się testowi na koronawirusa, za który muszą zapłacić 130 złotych. Punkty szczepień działają całodobowo.

Centrum Medyczne zapewniło, że cudzoziemcy będą szczepieni wszystkimi czterema szczepionkami, które są certyfikowane w UE (Pfizer, AstraZeneca, Moderna i Janssen). Według informacji Ukrinformu, w czwartek na jednym z przejść granicznych do wyboru były tylko szczepionki Pfizer i AstraZeneca.

W przypadku szczepionki dwudawkowej lekarze wydają cudzoziemcom skierowania na podanie drugiej dawki w dowolnym miejscu w Polsce.

„Medyk” nie zdecydował jeszcze, kiedy rozpoczną się szczepienia na pozostałych dwóch polsko-ukraińskich przejściach granicznych – w Dołhobyczowie i Budomierzu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w lutym Ukrinform podawał, powołując się na polskie ministerstwo zdrowia, że cudzoziemcy z krajów trzecich, tzn. spoza Unii Europejskiej, a więc głównie Ukraińcy, przebywający legalnie w Polsce, będą mogli bezpłatnie zaszczepić się na koronawirusa podczas trzeciego etapu szczepień. Będą mieli takie prawo nawet wówczas, gdy nie będą posiadali ubezpieczenia zdrowotnego.

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz