Biden i Merkel spotkają się w lipcu w Białym Domu

Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Angela Merkel mają spotkać się w przyszłym miesiącu w Białym Domu – podała w piątek agencja dpa.

Jak pisze dpa, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że wizyta Merkel, do której dojdzie 15 lipca br., „potwierdzi głębokie więzi dwustronne między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami”. Jednym z ważnych tematów rozmów ma być pandemia koronawirusa.

Według Białego Domu oprócz kroków mających na celu zakończenie pandemii, przywódcy USA i Niemiec zajmą się takimi sprawami jak zagrożenie stwarzane przez zmiany klimatyczne, promocja rozwoju gospodarczego i wzmocnienie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Rzecznik niemieckiego rządu określił wyjazd Merkel jako „wizytę roboczą”. Szczegóły programu wizyty zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Wcześniej, w ten weekend, Merkel i Biden spotkają się osobiście przy okazji szczytu G7 w Kornwalii w południowej Anglii.

Wizyta w Waszyngtonie będzie prawdopodobnie jedną z ostatnich podróży Merkel jako kanclerza Niemiec. Po wyborach parlamentarnych 26 września br. Merkel ustąpi ze stanowiska szefa rządu.

Przybywając na rozpoczynający się dzisiaj szczyt G7, Merkel podkreśliła znaczenie prezydenta USA Joe Bidena dla wielostronnego rozwiązywania konfliktów. Według niej Biden “prezentuje i reprezentuje zaangażowanie w multilateralizm, którego brakowało nam w ostatnich latach”. Jej słowa były niewątpliwie nawiązaniem do konfliktu z poprzednikiem Bidena, Donaldem Trumpem. Merkel nie skomentowała swojej nadchodzącej wizyty u prezydenta USA w Waszyngtonie.

Przypomnijmy, że w lipcu br. w Białym Domu z Bidenem spotka się także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Kresy.pl / dpa-international.com / handelsblatt.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply