Michèle Rivasi, europosłanka z Partii Zielonych, która nalegała na upublicznienie wymiany SMS-ów między przewodniczącą Komisji Europejskiej a dyrektorem generalnym firmy Pfizer, zmarła w środę (29 listopada) w wieku 70 lat na zawał serca w drodze do Parlamentu Europejskiego.

Jak informuje w czwartek Euractiv, Michèle Rivasi, europosłanka z Partii Zielonych, która nalegała na upublicznienie wymiany SMS-ów między przewodniczącą Komisji Europejskiej a dyrektorem generalnym firmy Pfizer, zmarła w środę (29 listopada) w wieku 70 lat na zawał serca w drodze do Parlamentu Europejskiego.

Rivasi była posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Zielonych od 2009 r., w szczególności angażując się w walkę z umową o wolnym handlu między UE a Mercosurem i sprzeciwiając się stosowaniu pestycydów, w tym glifosatu.

Zobacz też: Pfizer pozwał Polskę i żąda zapłaty 6 mld zł. Chodzi o szczepionki

W imię przejrzystości część swojego ostatniego mandatu poświęciła na zbadanie tzw. „afery SMS”, która dotyczy podejrzeń dotyczących SMS-ów wymienianych pomiędzy przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer Albertem Bourlą na temat negocjacji w sprawie umowy na 1,8 miliarda dawek szczepionek przeciwko Covid-19.

„Zawsze gotowa bronić bliskich jej zasad, Michèle Rivasi poświęciła swoje życie ochronie różnorodności biologicznej i naszego zdrowia oraz walce o przejrzystość naszych instytucji w interesie obywateli Europy” – czytamy w komunikacie prasowym.

Przez cały czas trwania pandemii Covid-19 poseł do Parlamentu Europejskiego krytykowała wprowadzenie „certyfikatu COVID” i obowiązkowych szczepień pracowników służby zdrowia we Francji.

Na X (dawniej Twitterze) przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola napisała, że jest „zasmucona” „nagłą śmiercią” Rivasi, „doświadczonej poseł do Parlamentu Europejskiego o głębokich przekonaniach, zaangażowanego i pracowitego”.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią naszej koleżanki Michèle Rivasi. […] Jej niezwykła kariera, pełne pasji walki polityczne i empatia odcisnęły piętno na wszystkich, którzy mieli okazję ją poznać” – powiedzieli Terry Reintke i Philippe Lamberts w imieniu Grupy Zielonych/EFA.

„Nasza grupa i Parlament Europejski tracą dziś działaczkę polityczną, która przez całą swoją karierę starała się przede wszystkim bronić interesu publicznego” – stwierdzono w oświadczeniu.

Zobacz też: Nie będzie wyjaśnień ws. umowy KE z Pfizerem

Przed wyborem na posła do Parlamentu Europejskiego Rivasi była posłanką socjalistyczną z południowo-wschodniego regionu Drôme we Francji w latach 1997–2002. Założyła także Komisję Niezależnych Badań i Informacji o Radioaktywności (CRIIRAD) po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku.

Kresy.pl/Euractiv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply