Szpitale, domy opieki i ośrodki zdrowia zawiesiły około 3000 pracowników w całej Francji za niezastosowanie się do obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19, poinformowały w czwartek francuskie władze – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, Szpitale, domy opieki i ośrodki zdrowia zawiesiły około 3000 pracowników w całej Francji za niezastosowanie się do obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19..

Według lokalnego dziennika Nice Matin, prawie 450 pracowników służby zdrowia – z 7500 – zostało zawieszonych tylko w jednym szpitalu w Nicei, w południowej Francji. Rząd nie uważa, że będzie miało to wpływ na służbę zdrowia.

„To nie wywoła chaosu, daleko jest od tego”, powiedział minister zdrowia Olivier Veran francuskiemu radiu RTL, dodając, że w sektorze pracuje 27 milionów pracowników.

Powiedział, że było kilka przypadków, w których wpłynęło to na opiekę zdrowotną, na przykład zastosowanie rezonansu magnetycznego było chwilowo skomplikowane, ale większość zawieszonych pracowników pracuje w rolach pomocniczych, co ogranicza wpływ.

„Większość zawieszeń jest tylko tymczasowa… wielu zdecydowało się na szczepienie, ponieważ widzą, że obowiązek szczepień jest rzeczywistością” – powiedział Veran. Jednak związki zawodowe ostrzegają przed prawdopodobnymi zakłóceniami w opiece, a zaledwie kilku nieobecnych w zespole wystarczy, aby wywołać kryzys, powiedział w tym tygodniu agencji Reuters Emmanuel Chignon, kierownik domu opieki w Bordeaux, wskazując, jak trudno było zatrudnić personel w tym sektorze.

„Jeżeli nie uda nam się zastąpić opiekunów, którzy odchodzą, praca spadnie na innych i obawiam się skutków w postaci zmęczenia, wyczerpania i wzrostu absencji” – powiedział.

Również Włochy wprowadzają nowe obostrzenia, rząd nałożył w czwartek na wszystkich pracowników obowiązek posiadania “paszportu” covidowego. Osoby, które nie wylegitymują się tym dokumentem, zostaną pozbawione pensji.

Nowe przepisy wejdą w życie 15 października. Każdy pracownik, który nie przedstawi ważnego świadectwa zdrowia, zwanego Green Pass (“zielona przepustka”), wydawanego zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz tym, którzy otrzymają negatywny wynik testu na koronawirusa, zostanie zawieszony. Zwolnić takiego pracownika nie będzie można, ale zostanie on pozbawiony wynagrodzenia. Osoby, które zignorują nowy przepis i przyjdą do pracy bez Green Pass, zostaną ukarane grzywną w wysokości od 600 do 1500 euro. Sankcja dla pracodawców wyniesie 400-1000 euro.

Związki zawodowe wnioskowały, by testy dla pracowników były w tej sytuacji bezpłatne, ale rząd odrzucił ten wniosek. Ograniczył jedynie cenę testu dla pracowników do 15 euro, znacznie poniżej obecnych kosztów. Włoski rząd spodziewa się, że w ten sposób uda mu się przyspieszyć akcję szczepień.

Jak zauważa Reuters, do tej pory żadne państwo nie wprowadziło obowiązku posiadania covidowych “paszportów” przez wszystkich pracowników. Niektóre kraje objęły obowiązkiem szczepień jedynie pracowników służby zdrowia. Były wśród nich Włochy, które od marca zawieszają niezaszczepionych medyków. Do dzisiaj zawieszono we Włoszech 728 lekarzy (nie licząc przedstawicieli pozostałych zawodów medycznych).

Dane z Włoch potwierdzają skuteczność szczepień. Około 74 proc. z 60-milionowej populacji kraju otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19, a 68 proc. jest w pełni zaszczepionych. Prawie wszyscy chorzy na COVID-19 przebywający obecnie w szpitalach to osoby niezaszczepione.

CZYTAJ TAKŻE: Na Litwie zaczęły obowiązywać ograniczenia dla osób bez covidowego paszportu

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply