Włoski rząd nałożył w czwartek na wszystkich pracowników obowiązek posiadania „paszportu” covidowego. Osoby, które nie wylegitymują się tym dokumentem, zostaną pozbawione pensji. Jak zauważa agencja Reutera, to jeden z najsurowszych środków zwalczania COVID-19 na świecie.

Nowe przepisy wejdą w życie 15 października. Każdy pracownik, który nie przedstawi ważnego świadectwa zdrowia, zwanego Green Pass („zielona przepustka”), wydawanego zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz tym, którzy otrzymają negatywny wynik testu na koronawirusa, zostanie zawieszony. Zwolnić takiego pracownika nie będzie można, ale zostanie on pozbawiony wynagrodzenia.

Osoby, które zignorują nowy przepis i przyjdą do pracy bez Green Pass, zostaną ukarane grzywną w wysokości od 600 do 1500 euro. Sankcja dla pracodawców wyniesie 400-1000 euro.

Związki zawodowe wnioskowały, by testy dla pracowników były w tej sytuacji bezpłatne, ale rząd odrzucił ten wniosek. Ograniczył jedynie cenę testu dla pracowników do 15 euro, znacznie poniżej obecnych kosztów.

Włoski rząd spodziewa się, że w ten sposób uda mu się przyspieszyć akcję szczepień.

Jak zauważa Reuters, do tej pory żadne państwo nie wprowadziło obowiązku posiadania covidowych „paszportów” przez wszystkich pracowników. Niektóre kraje objęły obowiązkiem szczepień jedynie pracowników służby zdrowia. Były wśród nich Włochy, które od marca zawieszają niezaszczepionych medyków. Do dzisiaj zawieszono we Włoszech 728 lekarzy (nie licząc przedstawicieli pozostałych zawodów medycznych).

Dane z Włoch potwierdzają skuteczność szczepień. Około 74 proc. z 60-milionowej populacji kraju otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19, a 68 proc. jest w pełni zaszczepionych. Prawie wszyscy chorzy na COVID-19 przebywający obecnie w szpitalach to osoby niezaszczepione.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Na Litwie zaczęły obowiązywać ograniczenia dla osób bez covidowego paszportu

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz