W poniedziałek 13 września na Litwie weszły w życie ograniczenia dla osób, które nie mogą wylegitymować się tzw. „paszportem możliwości” wydawanym osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, ozdrowieńcom oraz tym, którzy uzyskali negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jak podaje portal Delfi, obywatele bez „paszportu możliwości” nie mogą korzystać ze sklepów z towarami nie pierwszej potrzeby, centrów handlowych oraz bazarów o powierzchni powyżej 1500 metrów kwadratowych, salonów kosmetycznych, klubów sportowych a także nie mogą brać udziału z imprezach z udziałem ponad 500 osób.

Studenci szkół wyższych oraz uczęszczający na kursy dla dorosłych mogą bez przeszkód chodzić na zajęcia, jeśli mają „paszport możliwości”. Osoby, które go nie posiadają, powinny być regularnie testowane, co jest darmowe, przy czym wyjątek ten obowiązuje tylko do 16 października.

„Paszport możliwości” nie jest potrzebny, by wejść do sklepów spożywczych i na bazary, do sklepów z towarami dla zwierząt, aptek, salonów optycznych, salonów ortopedycznych oraz do sklepów sprzedających rośliny, nasiona, nawozy, jednak tylko takich, które nie znajdują się w centrach handlowych lub mają osobne wejście, a ich powierzchnia nie może przekraczać 1500 metrów kwadratowych.

Bez „paszportu możliwości” można także zamawiać jedzenie na wynos lub do restauracyjnego ogródka, kupować na stacjach benzynowych oraz korzystać z małych warsztatów naprawczych, o ile wizyta trwa nie dłużej niż 15 minut. Dokument nie obowiązuje także w zakładach pogrzebowych, bibliotekach, muzeach, instytucjach świadczących usługi socjalne lub prawne, urzędach samorządowych i państwowych, służbie zdrowia, transporcie, przedszkolach oraz szkolnictwie (poza wyższym).

Osoby posiadające „paszport możliwości” nie są związane żadnymi ograniczeniami poza obowiązkiem podejmowania środków ostrożności, takich jak dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu i noszenie masek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, w piątek przeciwko wchodzącym dzisiaj w życie ograniczeniach w Wilnie protestowało ponad 4 tys. osób. Doszło do zamieszek, zatrzymano łącznie 22 osoby.

Kresy.pl / delfi.lt

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz