Kilka dni po rocznicy założenia KRLD jej wojska rakietowe przetestowały nowe pociski – możliwe, że była to rakiety manewrujące.

Państwowa agencja informacyjna Korei Północnej KCNA poinformowała o udanych testach nowego typu pocisku rakietowego jakie przeprowadzono w sobotę i niedzielę. Agencja podała, że były do rakiety skrzydlate, a więc możliwe, że manewrujące. Południowokoreańska agencja Yonhap przytoczyła oświadczenie według którego pocisk miał przebyć odległość 1500 km w ciągu 7580 sekund.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Associated Press podaje, że test był efektem dwuletnich prac północnokoreańskich konstruktorów. Północni Koreańczycy nazwali nowe rakiety „bronią strategiczną o wielkiej wadze”. Według amerykańskiej agencji potwierdza to, że KRLD podejmuje aktywne działania na rzecz zwiększenia swojego potencjału militarnego, także na poziomie strategicznym, to jest środków przenoszenia broni jądrowej.

Jeszcze na styczniowym zjeździe Partii Pracy Korei przywódca Kim Dzon Un rozszerzył postulaty wzmocnienia nuklearnego odstraszania w obliczu amerykańskich sankcji i presji ogłaszając konieczność dalszych prac nad międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi, okrętami podwodnymi o napędzie atomowym, satelitami szpiegowskimi i taktyczną bronią jądrową. Generał odpowiadający za rozwój programu pocisków rakietowych krótkiego zasięgu został niedawno włączony w skład Prezydium Biura Politycznego Partii Pracy Korei – ścisłego kierownictwa państwa.

Próby nowych pocisków przeprowadzono wkrótce po 73 rocznicy powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, która przypada na 9 września. W czasie tradycyjnej parady wojskowej organizowanej z tej okazji w Pjongjangu, inaczej niż w poprzednich latach, nie zaprezentowano żadnego nowego typu broni strategicznej. Większość paradujących stanowili nie żołnierze regularnej armii lecz paramilitarnej Robotniczo-Chłopskiej Gwardii Czerwonej, do której należy 5,7 mln obywateli kraju.

en.yna.co.kr/apnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz