Polskie Radio powołując się na nieoficjalne informacje podało, że KE skieruje pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Według źródła Polskiego Radia do postępowanie przeciw Polsce zostanie wszczęte na wniosek wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który uważa, że ustawa o Sądzie Najwyższym narusza niezależność Sądu Najwyższego.

Zdaniem wiceszefa KE jego sędziowie są nieusuwalni. Według ustawy 3 lipca część sędziów będzie musiała odejść na emeryturę, jeśli nie poprosi prezydenta o przedłużenie im kadencji. Postępowanie ma rozpocząć się poprzez skierowanie oficjalnego listu Komisji do Polskę o wprowadzenie zmian do ustawy. Jeśli nasz kraj tego nie zrobi KE skieruje pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości najprawdopodobniej z prośbą o zablokowanie ustawy do czasu ostatecznego wyroku.

ZOBACZ TAKŻE: Timmermans otrzymał nieograniczony mandat Komisji Europejskiej na uruchomianie procedur naruszenia prawa UE wobec Polski

O możliwości tego postępowania zapytano premiera Mateusza Morawieckiego podczas szczytu w Brukseli. Szef polskiego rządu stwierdził, że jeśli Komisja uruchomi procedurę, Polska się do niej odniesie. Będziemy bardzo skrupulatnie i bardzo drobiazgowo, bardzo konkretnie przedstawiali nasze racje w nowej procedurze, jeśli taka procedura się pojawi – powiedział Morawiecki wykluczając jednocześnie wprowadzenie zmian do ustawy i kolejnych korekt do reformy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zasadniczo to jest koniec. Nie zamierzamy wycofywać się z tej reformy – powiedział polski premier.

Kresy.pl / polskieradio.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz