Polskie Radio powołując się na nieoficjalne informacje podało, że KE skieruje pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Według źródła Polskiego Radia do postępowanie przeciw Polsce zostanie wszczęte na wniosek wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który uważa, że ustawa o Sądzie Najwyższym narusza niezależność Sądu Najwyższego.

Zdaniem wiceszefa KE jego sędziowie są nieusuwalni. Według ustawy 3 lipca część sędziów będzie musiała odejść na emeryturę, jeśli nie poprosi prezydenta o przedłużenie im kadencji. Postępowanie ma rozpocząć się poprzez skierowanie oficjalnego listu Komisji do Polskę o wprowadzenie zmian do ustawy. Jeśli nasz kraj tego nie zrobi KE skieruje pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości najprawdopodobniej z prośbą o zablokowanie ustawy do czasu ostatecznego wyroku.

ZOBACZ TAKŻE: Timmermans otrzymał nieograniczony mandat Komisji Europejskiej na uruchomianie procedur naruszenia prawa UE wobec Polski

O możliwości tego postępowania zapytano premiera Mateusza Morawieckiego podczas szczytu w Brukseli. Szef polskiego rządu stwierdził, że jeśli Komisja uruchomi procedurę, Polska się do niej odniesie. Będziemy bardzo skrupulatnie i bardzo drobiazgowo, bardzo konkretnie przedstawiali nasze racje w nowej procedurze, jeśli taka procedura się pojawi – powiedział Morawiecki wykluczając jednocześnie wprowadzenie zmian do ustawy i kolejnych korekt do reformy.

Zasadniczo to jest koniec. Nie zamierzamy wycofywać się z tej reformy – powiedział polski premier.

Kresy.pl / polskieradio.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz