PAP podała powołując się na źródła unijne, że Timmermans będzie mógł wszczynać procedury wobec Polski kiedy uzna za stosowne.

Według Informatora Polskiej Agencji Prasowej oznacza to, że w najbliższym czasie Komisja Europejska rozpocznie procedurę dotyczącą ustawy o Sądzie Najwyższym.

Według ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w ciągu trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeżeli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja – złożyli odpowiednie oświadczenie i zaświadczenia lekarskie, a prezydent zgodzi się na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego.

ZOBACZ TAKŻE: Biuro Analiz Sejmowych: Nowa ustawa o SN nie narusza prawa UE

W Sądzie Najwyższym orzeka obecnie 74 sędziów, a wiek określony w ustawie osiągnęło 27 z nich. Komisja Europejska mocno krytykowała takie rozwiązanie, twierdząc, że otwiera ono drzwi do upolitycznienia Sądu Najwyższego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / dziennik.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz