Biuro Analiz Sejmowych umieściło swoją opinię na stronie internetowej w poniedziałek.

Opublikowane w poniedziałek dwie opinie BAS stwierdzają, że projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym nie narusza prawa Unii Europejskiej. Pierwsza opinia dotyczy zgodności propozycji z prawem UE. „Prawo UE nie obejmuje przedmiotu projektu ustawy” – zaznaczono w tej opinii.

Druga z opinii dotyczy odpowiedzi na pytanie, czy poselska propozycja jest projektem wykonującym prawo UE. Czytamy w niej, że „Projekt ustawy nie zawiera przepisów mających na celu wykonanie prawa UE”. Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej napisał na Twitterze „Projekt ustawy o SN nie narusza prawa UE wynika z opinii Biura Analiz Sejmu. Ciekaw jestem czy Komisja Europ. będzie miała identyczne zdanie”. Również rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek napisał w oświadczeniu przesłanym PAP: „To dopiero początek walki o zachowanie niezależnego sądownictwa. Jej celem jest obrona prawa obywateli do rozpatrzenie każdej sprawy przez niezależny sąd i niezawisłego sędziego. To jest prawo nas wszystkich. Sądy muszą pozostać apolityczne, także po to, by móc patrzeć władzy na ręce. Nie pozwólmy doprowadzić do demontażu demokratycznego państwa prawa i wprowadzenia jednolitej, niekontrolowanej władzy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz