Polska wypowiedziała kontrakt na szczepionki Pfizera

Ministerstwo Zdrowia poinformowało Komisję Europejską o wypowiedzeniu kontraktu na dostawy szczepionek przeciw COVID-19 firmy Pfizer. W planie jest rezygnacja ze szczepionek innych producentów.

Polskie Ministerstwo Zdrowia wypowiedziało kontrakt na szczepionki przeciw COVID-19 produkcji firmy Pfizer. Poinformował o tym we wtorek w telewizji TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Powodem wypowiedzenia było znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na preparat.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Niedzielskiego do wypowiedzenia kontraktu doszło pod koniec ubiegłego tygodnia. Polska powołała się na klauzulę o sile wyższej.

Wcześniej Adam Niedzielski mówił, że za taką siłę wyższą można uznać wojnę na Ukrainie.

„Poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjmowania szczepień w tej chwili, odmawiamy wykonywania płatności” – powiedział Niedzielski w TVN24.

Szef resortu zdrowia poinformował, że Polska proponowała rozłożenie dostaw szczepionek i płatności na 10 lat, ale nie spotkało się to ze zrozumieniem Komisji Europejskiej i producentów. Niedzielski wyrażał rozczarowanie taką postawą.

Minister zdrowia zapowiedział kontynuowanie rozmów z pozostałymi producentami szczepionek. Z jego słów wynika, że resort zdrowia liczy, iż zakończenie umowy z Pfizerem uelastyczni stanowisko innych firm farmaceutycznych.

Niedzielski przyznał, że wypowiedzenie umowy wywoła „konflikt prawny”.

RMF FM podaje, że być może jeszcze w tym miesiącu zostanie zniesiony stan epidemii.

Jak pisaliśmy, chęć zerwania kontraktu na szczepionki przeciw COVID-19 Adam Niedzielski sygnalizował w ubiegłym tygodniu. Obecnie Polska posiada 25 mln szczepionek, na które jest małe zapotrzebowanie, a dodatkowo zgodnie z kontraktem musi kupić kolejne 67 mln szczepionek za 6 mld złotych. Tymczasem rząd Mateusza Morawieckiego poszukuje pieniędzy na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Środki zaoszczędzone w wyniku zerwania kontraktu na szczepionki miałyby zostać przeznaczone właśnie na ten cel.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz