Polska musi kupić 67 mln szczepionek Pfizera za 6 mld złotych mimo tego, że w jej magazynach zalega 25 mln szczepionek, na które nie ma chętnych. Tymczasem leczenie każdego miliona ukraińskich uchodźców kosztuje Polskę 300 mln złotych miesięcznie, a Unia Europejska nie kwapi się do sfinansowania tych wydatków. Wobec tego rząd zastanawia się nad zerwaniem kontraktu z Pfizerem, by zaoszczędzone środki przeznaczyć na opiekę zdrowotną dla uchodźców.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był w czwartek gościem “Graffiti” w Polsat News. Minister ujawnił, że według szacunków jego resortu pełne wykorzystanie systemu opieki zdrowotnej przez ukraińskich uchodźców w Polsce będzie kosztowało około 300 mln złotych miesięcznie na 1 mln osób.

Jednocześnie Niedzielski zauważył, że Unia Europejska nie udziela Polsce żadnego realnego wsparcia w związku z przyjęciem uchodźców. “Zaczyna ten stan, bo wojna trwa już blisko 60 dni, robić się naprawdę niepokojący. Nie widać żadnej reakcji” – mówił minister o postawie władz UE.

Aby zdobyć potrzebne środki na pomoc uchodźcom, rząd rozważa zerwanie kontraktu na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z firmą Pfizer. W najbliższym czasie Polska ma zakupić 67 mln szczepionek za 6 mld złotych, mimo że w magazynach zalega 25 mln szczepionek, na które nie ma chętnych.

Adam Niedzielski przyznał, że zerwanie kontraktu z Pfizerem “jest na stole”. Polska miałaby przy tym skorzystać z klauzuli o “nieprzewidzianej sytuacji”, jaką ma być wojna na Ukrainie.

“Jesteśmy zdeterminowani, żeby w tej szczególnej w jakiej jesteśmy, bo proszę pamiętać, że nasza sytuacja ze względu na bliskość z Ukrainą daje nam dodatkowe powody, żeby tę klauzulę urealnić. Będziemy wykonywali takie agresywne ruchy” – powiedział minister zdrowia.

W poniedziałek “Dziennik Gazeta Prawna” pisał, że rozważane jest także przesunięcie dostaw szczepionek lub rozłożenie ich na 10 lat. Według ustaleń gazety Pfizer nie zamierza jednak rezygnować z możliwych zarobków.

CZYTAJ TAKŻE: Duda: Polska nie zgadza się na relokację uchodźców z Ukrainy

Kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply