Aż połowa Ukrainek, które przybyły do Polski po wybuchu wojny, nie pracuje – wynika z opisywanego przez Rzeczpospolitą badania. Połowa z nich wskazała jako powody nisko płatną pracę i pracę poniżej kwalifikacji.

Naukowcy z “Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie przy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie” zbadali środowisko Ukrainek, które przyjechały do Polski po 24 lutego 2022 roku. Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada 2023 r. Przeanalizowano 466 ankiet.

Z opisanego kilka dni temu przez Rzeczpospolitą badania wynika, że tylko co druga Ukrainka w Polsce pracuje. Wśród nich 63 proc. pracuje w naszym kraju, a 23 proc. zdalnie na Ukrainie, 8 proc. – w innym kraju. Tylko jedna trzecia wśród pracujących miała pracę zgodną z kwalifikacjami. 16 proc. wskazało, że nie pracuje ze względu na dzieci.

“Dlaczego zaledwie co druga uchodźczyni pracuje? Największą przeszkodą (77 proc.) są problemy językowe, połowa wskazała nisko płatną pracę, nieuznanie dyplomu i pracę poniżej kwalifikacji. Polski zna 45 proc. respondentek, co piąta ankietowana rozumie polski, ale nie mówi” – pisze Rzeczpospolita.

Badacze wskazują, że trzy czwarte badanych mieszka w Polsce w dużych miastach powyżej 500 tys. i aż 66 proc. zamieszkuje w wynajętych przez siebie mieszkaniach, pokojach.

Przeczytaj: „Rz”: zmienia się podejście Polaków do uchodźców z Ukrainy. „Mile widziani, pod warunkiem, że pracują”

“Większość pochodzi z dużych miast (powyżej 500 tys.), ze wsi tylko 6 proc. Średnia wieku uchodźczyń wynosi 44 lata, 83 proc. posiada wykształcenie wyższe, 53 proc. przyjechało z dziećmi. To reprezentantki ukraińskiej klasy średniej – 65 proc. pochodzi z rodzin dobrze sytuowanych” – podkreśla Rz.

Rzeczpospolita podaje, że obecnie w Polsce przebywa około miliona Ukraińców, którzy przybyli po rozpoczęciu wojny plus kolejne ok. 1,5 mln Ukraińców, którzy byli tu przed wojną. Wrócić do kraju zamierza 42 proc. Ukrainek.

Zobacz także: PIE: ukraiński biznes kwitnie w Polsce. Niemal co dziesiątą działalność gospodarczą zakładają Ukraińcy

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply