Polska stała się liderem światowych zasobów srebra, wyprzedzając dotychczasowych rekordzistów – Chiny, Australię i Peru – wynika z najnowszego raportu “Mineral Commodity Summaries 2024” wydanego przez Służbę Geologiczną Stanów Zjednoczonych (USGS).

W najnowszym rankingu Polska przeskoczyła dotychczasowych liderów – Chiny, Australię i Peru. USGS szacuje, że polskie złoża srebra (a konkretnie jego rud) sięgają 170 tys. ton. Przy obecnym kursie na światowych giełdach mają wartość ok. 127 miliardów dolarów czyli około 505 mld zł.

“Odkryte w ubiegłym roku złoża zwiększyły światowe pokłady z 550 tys. do 720 tys. ton. Za ten skok odpowiadają dwa kraje Rosja i Polska. Pierwszy w ciągu roku podwoił zasoby srebra z 45 tys. do 92 tys. ton. W Polsce był to jeszcze większy skok wynoszący +161,5 proc. USGS szacuje, że w ziemi mamy 170 tys. ton, a rok wcześniej nasze zasoby oszacowano na 65 tys. ton” – podkreśla serwis Spidersweb, powołując się na raport.

Polska ma olbrzymie złoża, ale pod względem ich zagospodarowania wyraźnie odstaje od światowych liderów. “Tu bryluje Meksyk, który w 2023 r. zwiększył produkcję z 6,2 tys. do 6,4 tys. ton. Na drugim miejscu znalazły się Chiny (3,4 tys. ton), a na trzecim Peru (3,1 tys. ton). Polska w 2023 r. wydobyła 1300 ton srebra, co dało jej piąte miejsce na świecie, za Chile (1400 ton), ale przed Rosją, Australią i Boliwią, które wydobyły po 1200 ton” – czytamy.

Przeczytaj: RMF: światowa gorączka srebra umacnia KGHM

Polska nie jest też liderem w eksporcie srebra. Według raportu USGS, w latach 2019-2022 głównymi źródłami importu srebra na świecie były Meksyk (44 proc.) i Kanada (18 proc.), a Polska zajęła trzecie miejsce, dostarczając tylko 5 proc. światowego importu tego surowca.

“Około 50 proc. całego globalnego popytu na srebro pochodzi z przemysłu (…), a najmocniej rosnącą kategorią jest fotowoltaika. Biorąc pod uwagę obecną transformację energetyczną, można oczekiwać dalszego dynamicznego wzrostu po tej stronie kategorii. Spore znaczenie ma również popyt inwestycyjny czy jubilerski, ale przynajmniej w tym drugim przypadku nie widać dużych perspektyw wzrostowych” – ocenia wicedyrektor Działu Analiz XTB Michał Stajniak.

Jak dodaje, “większość wydobycia srebra jest związana z wydobyciem innych metali przemysłowych, takich jak miedź, cynk, nikiel czy również złota”.

Zobacz także: Zatwierdzono nowe złoże rud miedzi i srebra w Lubuskiem, odkryte przez kanadyjską firmę

bizblog.spidersweb.pl / pubs.usgs.gov / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply