Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zlecił instytucjom państwowym przygotowanie programu badań geologicznych na lata 2022-2026.

Jak za służbą prasową uzbeckiego prezydenta podała agencja informacyjna Fergana News program ma w szczególności przewidywać zbadanie i „zagospodarowanie” ośmiu miejsc ze złożami uranu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zauważając, że ceny uranu na rynku światowym stale rosną, Mirzijojew zażądał od instytucji i przedsiębiorstw, aby nowe projekty zwracały szczególną uwagę na przetwarzanie tego surowca, by uzbecki przemysł sprzedawał produkcję o wartości dodanej.

Mówiąc o restrukturyzacji państwowego przedsiębiorstwa wydobywczego Nawoijuran, prezydent mówił o potrzebie przyciągnięcia do niego zagranicznych specjalistów i usprawnienia procesów technologicznych. W grę wchodzi użycie importowanego, nowoczesnego sprzętu. Celem prac przygotowawczych ma być stworzenie cyfrowych map złóż, które dają perspektywę zyskownej eksploatacji.

 

Fergana News podaje, że w ubiegłym roku w Uzbekistanie powstał klaster przemysłu miedziowego. Zgodnie z programem władz planowane jest podwojenie produkcji miedzi i wytworzenie produktów o wartości 8 mld dol.

W ramach Funduszu Odbudowy i Rozwoju Uzbekistanu zostanie utworzone biuro projektowe Jangi Kon („Nowa Kopalnia”) z kapitałem zakładowym w wysokości 15 mln dol., które będzie realizować projekty inwestycyjne w zakresie wydobycia litu, aluminium, magnezu, grafitu i innych metali rzadkich.

Jednak jak relacjonuje agencja dla osiągnięcia wyznaczonych celów potrzebny jest wykwalifikowany personel, którego w środkowoazjatyckiej republice brakuje. Tylko Państwowy Komitet Geologii i Zasobów Mineralnych rocznie potrzebuje ponad 300 specjalistów średniego szczebla z aktualną wiedzą, kompetencjami cyfrowymi i znajomością języków obcych. W związku z tym prezydent Mirzijojew nakazał rozszerzenie kierunków geologicznych w technikach w Zarafszanie, Angrenie i Guzarze oraz poprawę jakości nauczania w tych szkołach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uzbekistan jest jednym ze światowych liderów pod względem posiadanych złóż złota, uranu, miedzi, fosforytów, molibdenu. W lipcu 2018 roku Państwowy Komitet Geologiczny poinformował, że potencjalna wartość minerałów w Uzbekistanie wynosi 5,7 biliona dolarów. Wartość już zbadanych złóż to około 1 biliona dolarów.

W latach 2020-2024 kraj planował zainwestować około 230 mln dol. w poszukiwanie, ocenę i eksplorację nowych złóż złota, 59 mln dol. zostanie zainwestowanych w prace poszukiwawcze w kopalniach uranu. Władze ogłosiły również zamiar zwiększenia eksploatacji miedzi, srebra, ołowiu, cynku i wolframu. Oczekuje się, że łączna wartość przyrostu zysków z zasobów mineralnych przekroczy w tym okresie 23,1 mld dol.

Czytaj także: Talibowie będą importować energię z Uzbekistanu

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz