Talibowie będą importować energię z Uzbekistanu

Państwowa spółka energetyczna Uzbekistanu podpisała kontrakt na dostawy prądu do kontrolowanego przez talibów Afganistanu.

Odbiorcą energii będzie afgańska spółka Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) i to właśnie na oświadczenie jej służby prasowej powołał się uzbecki portal Kun.uz, który poinformował o kontrakcie. Według niego umowa opiewa na 100 mln dolarów, za które Uzbecy dostarczą do Afganistanu energię o łącznej mocy 2 mld kW.

Według służb prasowych firmy, umowę podpisali Hafiz Mohammad Amin, dyrektor generalny DABS i Dadadżon Isakułow, prezes Narodowych Sieci Elektrycznych Uzbekistanu.

Podczas wizyty delegacji DABS w w tym państwie strony rozmawiały także o budowie projektu linii energetycznej łączącej Surkhan-Puli-Khumri.

Według raportu delegacja afgańska zobowiązała się do współpracy z Uzbekistanem przy zawieszonych projektach i zapewnienia ich bezpieczeństwa.

Podpisana umowa wskazuje na nowe podejście talibów do sąsiada z północy. W czasach pierwszych ich rządów w latach 1996-2001 były one wrogie, bowiem składający się głównie z Pasztunów ruch talibów nie miał większego poparcia wśród afgańskiej mniejszości uzbeckiej.

Etnicznym Uzbekiem był przy tym Abdurraszid Dostum, w latach 80 generał w armii proradzieckich władz Demokratycznej Republiki Afganistanu, który przeszedł na stronę mudżahedinów i w latach 90 był czołowym wrogiem powstałego ruchu talibów. Rządził przy tym w praktyce samodzielnie częścią Afganistanu i był podejmowany w Uzbekistanie.

Po upadku talibów Dostum osiągnął ponownie wysokie stanowiska wojskowe. Jednak gdy ponownie zajęli oni Kabul w sierpniu zeszłego roku, wojskowy znów uszedł do Uzbekistanu.

kun.uz/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply