Do Sądu Okręgowego w Suwałkach został skierowany akt oskarżenia przeciwko Marcinowi K., oskarżonemu o branie udziału w działalności rosyjskiego wywiadu FSB przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W sprawie oskarżony jest także Radosław S., któremu prokuratura zarzuca pomocnictwo przy szpiegostwie – poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w czwartek. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW. Wobec oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokuratura skierowała 9 maja br. do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Marcinowi K., oskarżonemu o czyn z art. 130 § 1 kk (szpiegostwo), i Radosławowi S., oskarżonemu o czyn z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 130 § 1 kk (pomocnictwo przy szpiegostwie). “Marcin K. był pośrednikiem wizowym wykonującym usługi na rzecz firmy Radosława S., zajmującej się pośrednictwem wizowym. Radosław S. wiedząc o tym, że Marcin K. bierze udział w działalności obcego wywiadu i prowadzi działania wywiadowcze, dostarczał mu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych informacje, które zostały następnie przekazane rosyjskiemu wywiadowi. Obaj oskarżeni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW” – podano w czwartkowym komunikacie.

Wobec oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie przebywają w areszcie śledczym.

“Przedmiotowy akt oskarżenia jest wynikiem długotrwałego oraz wielowątkowego postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Wydział II Departamentu Postępowań Karnych ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. W sprawie zgromadzono materiał dowodowy wskazujący na realizowanie przez oskarżonych zadań na rzecz rosyjskich służb wywiadowczych na szkodę RP. Wyżej wymienione postępowanie zostało wszczęte na podstawie materiałów ABW” – czytamy.

Na łamach naszego portalu informowaliśmy również o innych tego rodzaju przypadkach.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską. Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, a sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

Także w połowie kwietnia zamieszkały w Polsce Rosjanin usłyszał zarzut szpiegostwa. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku trafił do aresztu na trzy miesiące.

Podawaliśmy, że Żandarmeria Wojskowa zatrzymała na początku kwietnia  dwóch białoruskich szpiegów, którzy dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Polski.

Z kolei w marcu br. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego  zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Informowaliśmy, że w październiku ub. roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o szpiegowanie dla białoruskiej specsłużby.

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply