Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w poniedziałek dwóch białoruskich szpiegów – przekazał w środę portal tvp.info.

Szpiedzy mieli dokonywać rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Polski.

Białorusini usłyszeli już zarzuty, grozi im do 10 lat więzienia. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Informację o zatrzymaniu dwóch obywateli Białorusi potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.

Jak informowaliśmy, 25 marca w Grodnie zatrzymano obywatela Polski zamieszkującego na stałe w tym mieście. Białoruskie KGB zarzuca mu szpiegostwo.

KGB oskarżyło konsula generalnego RP w Grodnie Andrzeja Raczkowskiego i konsula z konsulatu generalnego RP w Mińsku Marcina Chruściela o to, że usiłowali „z naruszeniem prawa” zapobiec czynnościom procesowym w domu zatrzymanego. Informację o tym przekazano do białoruskiego MSZ.

Jak pisaliśmy, w październiku ub. roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o szpiegowanie dla białoruskiej specsłużby.

„Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r.” – przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

CZYTAJ TAKŻE: Na Białorusi zatrzymano trzech dywersantów [+FOTO]

Kresy.pl / tvp.info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply