Białoruskie służby poinformowały o zatrzymaniu trzech dywersantów, którzy dezorganizowali ruch kolejowy.

Jak podała w środę białoruska państwowa agencja prasowa Biełta, wiceminister spraw wewnętrznych Białorusi Giennadij Kazakiewicz poinformował o zatrzymaniu trzech osób, które dokonały aktów dywersji przeciw białoruskim kolejom.

„W nocy 30 marca wspólnie z Komitetem Bezpieczeństwa Państwowego, przy siłowym wsparciu SOBR, zatrzymano trzech mieszkańców Bobrujska w wieku 27 i 28 lat, zamieszanych w zniszczenie dwóch szaf przekaźnikowych instalacji sygnalizacyjnej pod Osipowiczami” – powiedział Kazakiewicz.

Według niego mężczyźni włamali się do szaf i spalili je 28 marca. Białoruskie MSW twierdzi, że podczas zatrzymania dywersanci stawiali opór i doszło do użycia broni. Jeden z mężczyzn został ranny i trafił do szpitala, pozostali “otrzymali pomoc medyczną na miejscu”. Jednak białoruskie centrum obrony praw człowieka Wiasna odnotowało na swoim kanale w serwisie Telegram doniesienia z mediów społecznościowych o tym, że mężczyźni mieli nie stawiać oporu i przy zatrzymaniu celowo strzelano im w kolana.

Wiceszef białoruskiego MSW przekazał także, że w samochodzie zatrzymanych znaleziono radiostacje i specjalnie wykonane urządzenie do wykolejenia taboru. Kazakiewicz twierdzi, że dywersanci działali na zlecenie organizacji ByPol i za akcję otrzymywali równowartość 1 tys. dolarów.

Według opozycyjnego portalu Zerkało w ostatnich dniach na Białorusi zatrzymano co najmniej 40 kolejarzy, którzy mieli być subskrybentami kanału telegramowego „Społeczność pracowników kolei Białorusi”, który białoruskie władze uznały za “ekstremistyczne”.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dokonywanej także z terytorium Białorusi, białoruscy opozycjoniści przebywający na uchodźstwie przekazywali informacje o domniemanych przypadkach sabotażu na kolei, dokonywanych przez “kolejowych partyzantów”. Mieli oni paraliżować ruch pociągów przewożących rosyjski sprzęt i zaopatrzenie. Podobnych działań mieli dokonywać tzw. cyberpartyzanci.

PRZECZYTAJ: Nie działa system białoruskich kolei. Odpowiedzialność za to wzięli opozycyjni hakerzy

Kresy.pl / belta.by / svaboda.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply