Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską. Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, a sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

Zatrzymani w dniach 21 i 22 kwietnia 2022 r. mężczyźni są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Obaj usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące – poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W komunikacie podkreślono, że materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej.

Także w połowie kwietnia zamieszkały w Polsce Rosjanin usłyszał zarzut szpiegostwa. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku trafił do aresztu na trzy miesiące.

Przypomnijmy, że Żandarmeria Wojskowa zatrzymała na początku kwietnia  dwóch białoruskich szpiegów, którzy dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Polski.

Białorusini usłyszeli już zarzuty, grozi im do 10 lat więzienia. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Z kolei w marcu br. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego  zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Informowaliśmy, że w październiku ub. roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o szpiegowanie dla białoruskiej specsłużby.

„Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r.” – przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply