Pożar składu amunicji koło Biełgorodu w Rosji. Słyszano głośne eksplozje [+VIDEO/+FOTO]

W rejonie Biełgorodu w Rosji, niedaleko granicy z Ukrainą, kolejny raz miały miejsce eksplozje i pożar. Poinformowano o pożarze w składzie amunicji, a także o aktywności systemów obrony powietrznej.

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow napisał nad ranem w serwisie społecznościowym Telegram, że słyszał odgłosy wybuchów.

„Około 3:35 obudził mnie głośny dźwięk, przypominający wybuch… Kiedy pisałem tę wiadomość, zabrzmiały jeszcze trzy eksplozje” – napisał Gładkow. Dodał, że służby miejskie nie wiedziały wówczas, co się wydarzyło.

Według rosyjskich mediów, według wstępnych informacji, w rejonie wsi Staraja Nielidowka płonie skład amunicji. Taką informację miał przekazać gubernatorowi przewodniczący miejscowych władz. Jak twierdził, nikt nie został ranny i nie było uszkodzeń zabudowy cywilnej. Po paru godzinach podano, że pożar został opanowany.

Lokalne media z Biełgorodu zamieściły nagranie wideo, na którym widać eksplozje w powietrzu. Najprawdopodobniej to efekty działania rosyjskiej obrony powietrznej, o czym napisały media z tego miasta. Według portal bel.ru, łącznie słychać było co najmniej trzy głośne wybuchy. Serwis ten powołuje się też na relacje świadków, którzy przyznają, że w Wałujkach w dzielnicy Jakowlewskiej działała obrona powietrzna.

Do 10 maja na terenie sąsiadującego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego obowiązuje żółty stopień zagrożenia terrorystycznego. W ostatnich tygodniach regularnie pojawiają się kolejne informacje o eksplozjach i ostrzale na tym terenie. Rosjanie twierdzą, że to ataki ze strony Ukrainy. Bel.ru zaznacza, że w ciągu minionej doby ostrzelano rejony trzech wiosek: Niechotiejewka, gdzie znajduje się rosyjsko-ukraińskie przejścia graniczne, Żurawliowka i Gołowczino. Ofiar nie było.

Przeczytaj: Rosja: ukraiński nalot na magazyn paliwa w Biełgorodzie [+VIDEO]

Czytaj także: Rosja: uszkodzony most kolejowy w pobliżu granicy z Ukrainą [+FOTO]

Ponadto, rosyjskie media informują o innych zdarzeniach w obwodach kurskim i woroneskim. Miejscowe władze informowały o aktywności systemów obrony powietrznej w tamtych rejonach. Według tych źródeł, nie odnotowano strat w ludziach ani uszkodzeń infrastruktury. W przypadku Woronieża, obrona przeciwlotnicza unieszkodliwiła mały dron rozpoznawczy.

Dodajmy, że w środę rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu w Biełgorodzie dwóch obywateli Rosji. Jak podano, mieli oni przygotowywać działania dywersyjne „na jednym z obiektów infrastruktury transportowej” oraz przekazywać na Ukrainę informacje o działaniach sił rosyjskich. FSB określa zatrzymanym mianem „zwolenników ukraińskiego nazizmu”. Rosyjskie służby twierdzą, że osoby te przesyłały dane o rosyjskich wojskowych, biorących udział w działaniach zbrojnych przeciwko Ukrainie, na ukraiński portal Myrotworec. Przypomnijmy, że sposoby działania i prowadzenia tego serwisu wzbudzały już wcześniej liczne, poważne kontrowersje. Według FSB, zatrzymani przyznali się do winy, szczególnie do tego, że planowali uszkodzić linię kolejową, którą jeżdżą rosyjskie transporty wojskowe.

Bel.ru / kommersant.ru / Interfax.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz