Duda: Polska nie zgadza się na relokację uchodźców z Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że polskie władze są przeciwnikami jakiegokolwiek przymusowego przenoszenia „naszych gości z Ukrainy” z Polski do innych krajów.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z udziałem, goszczącego w Polsce, prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, prezydent Andrzej Duda został zapytano o ewentualną relokację ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce. Polski prezydent zaznaczył, że bardzo unika określenia „relokacja” w kontekście „obecności naszych gości z Ukrainy”.

– Ci ludzie tu przybyli, uciekając przed wojną, chcąc się schronić i w naszym przekonaniu mają prawo wybrać dla siebie miejsce, całkowicie swobodnie, gdzie będzie to ich schronienie – powiedział Andrzej Duda.

 

– My, jako polskie władze, jesteśmy przeciwnikami jakiegokolwiek przymusowego przenoszenia ludzi z Polski do innych krajów – zaznaczył. Podkreślił zarazem, że Polska prosi o pomoc i „każde wsparcie przyjmuje z wdzięcznością”.

Przeczytaj: Kaczyński: żadnych relokacji uchodźców, o środki dla nich nie prosimy

– Mamy świadomość, że obecność ponad dwóch milionów dodatkowych obywateli w naszym kraju – ale naszych gości, bo nie polskich obywateli, tylko obywateli sąsiedniej Ukrainy – oczywiście jest wielkim wyzwaniem. Bo jest i nie jest to dla nikogo tajemnicą, że jest to wielkie wyzwanie pod względem ochrony zdrowia, edukacji, możliwości samorealizacji zawodowej przez naszych gości – mówił polski prezydent. – Ale nie chcemy absolutnie nikogo w przymusowy sposób przenosić – zaznaczył.

Przeczytaj: Braun: to nie pomoc uchodźcom, to masowe przesiedlenie [+VIDEO]

Czytaj również: Warszawa stworzy ukraińskie getto? Trzaskowski: powstanie „ukraińskie centrum” [+VIDEO/+FOTO]

Andrzej Duda podkreślał, że uchodźcy z Ukrainy to nasi goście i sąsiedzi, którzy mają prawo do tego, by zdecydować, gdzie chcą spędzić czas wojny:

– Chcemy, by także ich prawa podstawowe, także prawo do wolności, do wyboru miejsca, gdzie chcą spędzić ten trudny czas, kiedy są uchodźcami niestety ze swoich krajów, by mieli w tym zakresie absolutną wolność i godność.

W wyniku wojny do Polski napłynęło już ponad 2,5 mln uchodźców z Ukrainy.

Przypomnijmy, że premier Polski Mateusz Morawiecki zwrócił się do Komisji Europejskiej żeby udzieliła ona pomocy Ukraińcom przybywającym do naszego kraju.

Czytaj również: Firmy tworzą nowe etaty, specjalnie dla uchodźców z Ukrainy

PAP / portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply