Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że Moskwa rozpoczyna nowy etap „operacji specjalnej” na Ukrainie.

„Rozpoczyna się kolejny etap tej operacji (na wschodniej Ukrainie) i jestem pewien, że będzie to bardzo ważny moment całej operacji specjalnej” – powiedział Ławrow w wywiadzie dla telewizji India Today.

„Obecne wydarzenia są zakorzenione w dążeniu USA i Zachodu do rządzenia światem. Chcieli pokazać światu, że nie będzie wielobiegunowości, tylko jednobiegunowość i stworzyli trampolinę [Ukraina] przeciwko nam [Rosji] u naszych granic. Wpompowali broń w Ukrainę” – stwierdził Ławrow.

Szef rosyjskiego MSZ zapewnił, że na tym etapie „operacji specjalnej” Kreml nie rozważa użycia broni nuklearnej.

Ławrow zapowiedział też, że Moskwa nie zmieni „reżimu na Ukrainie”, bo „lud powinien mieć wolność wyboru”.

Ukraińskie władze podały, że rosyjska armia rozpoczęła w poniedziałek ofensywę w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim.

„Dzisiaj rano, wzdłuż prawie całej linii frontu w obwodach donieckim, ługańskim i charkowskim, okupanci próbowali przebić się przez naszą obronę” – powiedział Ołejsij Daniłow. „Dziś rano rozpoczęli próbę rozpoczęcia aktywnej fazy” – dodawał.

Podobne informacje przekazał w poniedziałek ukraiński Sztab Generalny. Jak podano, główne wysiłki przeciwnika skupiają się na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymaniu zdobytego wcześniej terytorium. „Odnotowano oznaki rozpoczęcia ofensywnej operacji we Wschodniej Strefie Operacyjnej. W rejonach operacyjnych słobożańskim i donieckim agresor zintensyfikował na niektórych obszarach działania ofensywne i szturmowe” – podał w komunikacie ukraiński Sztab Generalny.

Według strony ukraińskiej Rosjanie formują dodatkowe jednostki w obwodzie rostowskim i na Krymie, które mają zostać wykorzystane do wsparcia walk głównych sił w drugim rzucie, ochrony budynków i ważnej infrastruktury na okupowanych terytoriach. Szacuje się, że zostaną one sformowane do 24 kwietnia. W pobliżu granicy z Ukrainą na terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosi urządza się lądowiska dla helikopterów.

Kresy.pl / indiatoday.in / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz