Według informacji, które podała w czwartek agencja prasowa Biełta, Białoruś jest pierwszym krajem, który rozpoczął testy kliniczne na rosyjskiej szczepionce Sputnik V na koronawirusa.

Białoruś jest pierwszym krajem, który rozpoczął badania kliniczne szczepionki Sputnik V na koronawirusa – poinformowała w czwartek agencja prasowa Biełta. Testy odbędą się w ośmiu placówkach opieki zdrowotnej na Białorusi, dwie białoruskie kliniki otrzymały już pierwszą partię szczepionki Sputnik V.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) dostarczył na Białoruś pierwszą partię rosyjskiej szczepionki do badań klinicznych. Fundusz finansuje badania kliniczne na Białorusi. W procesach ma wziąć udział sto osób.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według Siergieja Czerniaka, specjalisty ds. badań klinicznych z rosyjskiej firmy IPHARMA, wybrano już wszystkich 100 ochotników. Badania wymagają stosunkowo zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 18-60 lat. Mogą mieć pewne choroby przewlekłe, lekarze monitorują stan zdrowia ochotników po wstrzyknięciu, aby śledzić wszelkie reakcje.

Wolontariusz może być wolny godzinę po wstrzyknięciu. „Podobnie jak przy szczepieniu na grypę, ludzie mogą odczuwać nieco wyższą temperaturę ciała lub miejscowe reakcje hipertermiczne” – dodał specjalista.

Pierwszych dwóch ochotników zostało zaszczepionych 1 października w mińskiej przychodni miejskiej nr 28.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy w piątek, rosyjski minister zdrowia ogłosił na konferencji prasowej, że ponad 3500 ochotników w Rosji zostało zaczepionych szczepionką Sputnik V na koronawirusa w ramach badań postklinicznych.

„Obecnie prowadzone są badania postkliniczne. Ponad 3500 pacjentów otrzymało tę szczepionkę. Wszystko przebiega normalnie” – powiedział podczas wizyty w Federalnym Centrum Badawczym Transplantologii i Sztucznych Narządów im. Szumakowa.

Ministerstwo Zdrowia Rosji poinformowało wcześniej, że wydało zgodę na wprowadzenie szczepionki Sputnik V do powszechnego obrotu.

Rosjanie już wcześniej poinformowali, że szczepionkę przyjęli czołowi politycy w kraju. „Pierwsza partia szczepionki dla profilaktyki przeciw nowej infekcji koronawirusowej „Gam-Covid-Wak” (Sputnik V) opracowanej przez NIC [Narodowy Instytut Badawczy] Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei Ministerstwa Zdrowia Rosji przeszła niezbędne doświadczenia co do jakości w laboratoriach Roszdrawnadzoru i została dopuszczona do obrotu społecznego” – podała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.

Kresy.pl/Biełta

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz