Blisko 60 proc. Ukraińców za zakupem szczepionki na koronawirusa od Rosji [SONDAŻ]

Większość Ukraińców uważa, że Ukraina powinna jak najszybciej kupić od Rosji szczepionkę na koronawirusa, nie czekając na to, aż inny kraj taką opracuje i wyprodukuje.

Robotic TeleSystems przeprowadził badanie sondażowe dotyczące pozyskania przez Ukrainę szczepionki na koronawirusa. Respondentom zadano pytanie:

„Wiadomo, że Rosjanie potwierdzili możliwość dostarczenia Ukrainie szczepionki na koronawirusa. Zdania Ukraińców są w tej kwestii podzielone. Czy waszym zdaniem konieczne jest, żeby kupić szczepionkę od Rosji teraz, czy powinno się zaczekać do czasu, aż inny kraj zacznie ją produkować?”

Jak podano, prawie 60 proc. ankietowanych Ukraińców odpowiedziało twierdząco, że Ukraina powinna kupić rosyjską szczepionkę. Przeciwnego zdania było 29,5 proc. badanych, a 11,1 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-12 października br.

Na początku października lider ukraińskiej partii Platforma Opozycyjna-Za Życiem Wiktor Medwedczuk spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, który przyznał, że istnieje możliwość, żeby dostarczać na Ukrainę rosyjską szczepionkę na koronawirusa.

Według informacji, które podała 1 października br. agencja prasowa Biełta, Białoruś jest pierwszym krajem, który rozpoczął testy kliniczne na rosyjskiej szczepionce Sputnik V na koronawirusa. Dostarczył ją Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Fundusz finansuje badania kliniczne na Białorusi. Zapowiadano, że w testach ma wziąć udział sto osób.

Jak poinformowaliśmy wcześniej, pod koniec września rosyjski minister zdrowia ogłosił na konferencji prasowej, że ponad 3500 ochotników w Rosji zostało zaczepionych szczepionką Sputnik V na koronawirusa w ramach badań postklinicznych. „Obecnie prowadzone są badania postkliniczne. Ponad 3500 pacjentów otrzymało tę szczepionkę. Wszystko przebiega normalnie” – powiedział podczas wizyty w Federalnym Centrum Badawczym Transplantologii i Sztucznych Narządów im. Szumakowa.

Ministerstwo Zdrowia Rosji poinformowało wcześniej, że wydało zgodę na wprowadzenie szczepionki Sputnik V do powszechnego obrotu. Światowa Organizacja Zdrowia wyrażała jednak wątpliwości względem tego, czy szczepionka ta jest bezpieczna.

Rosjanie już wcześniej poinformowali, że szczepionkę przyjęli czołowi politycy w kraju. „Pierwsza partia szczepionki dla profilaktyki przeciw nowej infekcji koronawirusowej „Gam-Covid-Wak” (Sputnik V) opracowanej przez NIC [Narodowy Instytut Badawczy] Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei Ministerstwa Zdrowia Rosji przeszła niezbędne doświadczenia co do jakości w laboratoriach Roszdrawnadzoru i została dopuszczona do obrotu społecznego” – podała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.

Czytaj także: Hakerzy mieli zaatakować komputery specjalistów zajmujących się rosyjską szczepionką na koronawirusa

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Miesiąc temu pisaliśmy, że polscy naukowcy Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali już prototyp szczepionki przeciw koronawirusowi SARS CoV-2. Z kolei w ostatnich dniach w USA wstrzymano trzecią fazę badań nad kolejną szczepionką przeciwko Covid-19. Powodem były niepożądane działania u jednego z ochotników.

112.international / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz