Kilka miesięcy temu anonimowi hakerzy mieli przeprowadzić ataki na komputery twórców szczepionki na koronawirusa Sputnik V – poinformował w sobotę dyrektor Instytutu Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleja.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, Aleksandar Gintsburg, dyrektor Instytutu Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleja poinformował, że kilka miesięcy temu komputery twórców rosyjskiej szczepionki na koronawirusa zostały zaatakowane przez hakerów.

„Przeprowadzono ataki hakerów. Ale nie jestem specjalistą w technologiach IT, aby powiedzieć, czy były one powiązane ze szczepionką, czy nie. Dlatego nie mogę profesjonalnie ocenić celu tych ataków, ale próby włamania się do komputerów naszych programistów rzeczywiście miały miejsce” – powiedział Aleksander Gintsburg w wywiadzie w programie „Dangerous Virus. Vaccines” na kanale telewizyjnym Rossija-1.

Gintsburg zwrócił uwagę, że ataki miały miejsce kilka miesięcy temu w momencie opracowywania szczepionki. Nie wiadomo dlaczego dyrektor dopiero teraz zdecydował podzielić się tą informacją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjski minister zdrowia ogłosił na konferencji prasowej w piątek, że ponad 3500 ochotników w Rosji zostało zaczepionych szczepionką Sputnik V na koronawirusa w ramach badań postklinicznych.

„Obecnie prowadzone są badania postkliniczne. Ponad 3500 pacjentów otrzymało tę szczepionkę. Wszystko przebiega normalnie” – powiedział podczas wizyty w Federalnym Centrum Badawczym Transplantologii i Sztucznych Narządów im. Szumakowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada oskarżyły grupę hakerską APT29 o przewodzenie atakom internetowym na różne organizacje zaangażowane w opracowywanie szczepionki Covid-19. We wspólnym oświadczeniu trzech państw przypisano ataki hakerskie grupie APT29, znanej również jako Przytulny Niedźwiedź, która, jak twierdzą brytyjskie służby miała „prawie na pewno” działać w ramach rosyjskich służb wywiadowczych.

„Jesteśmy absolutnie przekonani, że rosyjskie agencje wywiadowcze były zaangażowane w cyberataki na podmioty opracowujące szczepionkę na koronawirusa w Wielkiej Brytanii i innych państwach, w celu sabotażu lub zysku” – powiedział w niedzielę w rozmowie ze „Sky News”.

„W czasie, gdy świat zjednoczył się, aby spróbować stawić czoła Covid-19 … Myślę, że to oburzające i naganne, że rosyjski rząd jest zaangażowany w taką działalność” – dodał.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz