Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab oświadczył w niedzielę, że jest “absolutnie pewny”, że rosyjscy hakerzy usiłowali przejąć wyniki badań nad szczepionką na koronawirusa. Jego zdaniem było to “oburzające i naganne”.

W niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że jest “absolutnie pewny”, iż Rosja stoi za atakami hakerskimi zmierzającymi do przejęcia wyników badań nad szczepionką na koronawirusa – podaje “TRT World”. Określił to zachowanie jako “oburzające i naganne”.

Jak pisaliśmy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada oskarżyły grupę hakerską APT29 o przewodzenie atakom internetowym na różne organizacje zaangażowane w opracowywanie szczepionki Covid-19. We wspólnym oświadczeniu trzech państw przypisano ataki hakerskie grupie APT29, znanej również jako Przytulny Niedźwiedź, która, jak twierdzą brytyjskie służby miała „prawie na pewno” działać w ramach rosyjskich służb wywiadowczych.

Zarzucono, że grupa hakerów jest powiązana z rosyjskim wywiadem i ma na celu kradzież informacji i własności intelektualnej w zakresie opracowywania szczepionki na COVID-19.

Moskwa szybko odrzuciła oskarżenia jako „bezpodstawne”, a jej ambasador w Londynie powiedział w niedzielnym wywiadzie dla brytyjskiej telewizji, że wspomniane twierdzenia „nie mają sensu”.

Jednak Raab powtórzył, że wnioski wspomnianych państw zostały oparte na ocenach brytyjskiego Rządowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i jego odpowiedników w USA i Kanadzie.

„Jesteśmy absolutnie przekonani, że rosyjskie agencje wywiadowcze były zaangażowane w cyberataki na podmioty opracowujące szczepionkę na koronawirusa w Wielkiej Brytanii i innych państwach, w celu sabotażu lub zysku” – powiedział w niedzielę w rozmowie ze “Sky News”.

„W czasie, gdy świat zjednoczył się, aby spróbować stawić czoła Covid-19 … Myślę, że to oburzające i naganne, że rosyjski rząd jest zaangażowany w taką działalność” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Tass: Rosyjski koncern farmaceutyczny podpisał umowę na produkcję szczepionki przeciw koronawirusowi

Jednak Andriej Kelin, który w listopadzie ubiegłego roku został mianowany ambasadorem Rosji w Wielkiej Brytanii zaprzeczył tym twierdzeniom w wywiadzie dla BBC.

„W ogóle nie wierzę w tę historię, to bez sensu” – powiedział Kelin. Dodał, że dowiedział się o istnieniu kolektywu hakerskiego z doniesień brytyjskich mediów.

Zobacz także: Rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii: Znajdziemy sposób na ukaranie tych, którzy nakładają sankcje

trtworld.com / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply