Rosja znajdzie sposób, by ukarać tych, którzy nakładają prywatne sankcje na rosyjskich obywateli w ramach sprawy Magnickiego – powiedział ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Andriej Kelin w niedzielnym wywiadzie – poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w niedzielę rosyjska agencja prasowa Tass, Andriej Kelin, ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii przekonywał w wywiadzie, że pojedyncze kraje nie mogą nakładać sankcji na obywateli Rosji i że jego kraj znajdzie sposób na ukaranie tych państw, które to robią. Rozmowa dotyczyła sankcji nakładanych w związku ze sprawą Magnickiego.

„Uwierzcie mi, jeśli chodzi o akt Magnickiego, znajdziemy sposób na ukaranie tych, którzy nakładają tego typu sankcje, ponieważ są one nielegalne. Jest tylko jeden organ, który może nałożyć sankcje, a jest to ONZ” – przekonywał Kelin w programie Andrew Marr Show przypominając, że Wielka Brytania jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W komentarzu do pytania czy oznacza to, że Moskwa będzie celować w osoby zaangażowane w proces Magnickiego po stronie Wielkiej Brytanii i USA, ambasador zauważył: „Nie powiedziałem tego, to ty to powiedziałeś. Ale prawdopodobnie to dobry pomysł.”

6 lipca brytyjski sekretarz stanu do spraw zagranicznych Dominic Raab ogłosił tak zwaną „poprawkę Magnickiego” do ustawy o sankcjach i przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Został przyjęty przez Izbę Gmin w maju 2018 roku. I miał wejść w życie natychmiast po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nowelizacja nosi imię prawnika Hermitage Capital Siergieja Magnickiego, który zmarł w 2009 roku w areszcie śledczym w Moskwie. Londyn uważa, że ​​osoby z listy sankcyjnej były zamieszane w jego tortury i śmierć.

Oficjalnie jako przyczynę zgonu podano przepuklinę przewodu pokarmowego. Jego obrońcy natomiast twierdzili, że przez wiele miesięcy kierownictwo aresztu śledczego odmawiało mu podjęcia leczenia zapalenia trzustki. Eksperci z zakresu medycyny sądowej nie wykluczyli, że prawnik został przed śmiercią pobity.
Międzynarodowe organizację obrony praw człowieka uważają, że Siergiej Magnicki stał się ofiarą zmowy osób, dla których niewygodna była jego działalność na rzecz ujawniania mechanizmów korupcji w Rosji. Chodziło między innymi o nielegalne działania służb państwowych i biznesmenów mające doprowadzić do przejmowania zagranicznych spółek.

Zobacz też: Rosja: Magnicki sądzony po śmierci?

W rok po śmierci rosyjskiego adwokata okolicznościami jego śmierci zajęła się rada przy prezydencie Rosji. Na polecenie ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa wszczęto śledztwo. Oskarżono dwie osoby z personelu medycznego aresztu oraz kierownictwo placówki. Tajemnicza śmierć rosyjskiego prawnika wywołała napięcia na linii Moskwa-Waszyngton. Amerykańskie władze stworzyły „czarną listę” osób, którym zakazano wjazdu na terytorium USA. Rosyjskie MSZ twierdzi, że odpowiedziało tym samym.

Kresy.pl/Tass

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. pik
  pik :

  Kto w Polsce zna pełną historię sprawy Magnickiego i jego sponsora Browdera? Czy rzeczywiście rosyjska policja ukradła firmę Browdera – Hermitage? Kto połknął 230mln$ wyłudzonych podatków? Czy Magnicki zarzucał kradzież tej firmy (i jej środków) policjantom prowadzącym dochodzenie (jak twierdzi Browser)? Czy Magnicki został zatłuczony pałkami przez policjantów?
  To jeden z filmów “dokumentalnych” o Magnitskim przedstawiający wersję Browdera “Justice for Sergei” (wersje: .en, .ru, .fr):
  http://www.justiceforsergei.com/video.php?id=2
  W skrócie historyjka jest następująca:
  Kilku policjantów i urzędników państwowych robią nalot i rewizję w firmie Braudera “Hermitage”. Na podstawie zdobytych papierów przepisują firmę na własność podstawionych ludzi. Potem kradną 250mln$ przeznaczone na zaległe podatki. Magnitski zgłasza kradzież firmy i środków przeznaczonych na podatki oraz listę osób związanych z tym przekrętem na policję. Po miesiącu jest aresztowany, a po kolejnych 11 miesiącach umiera (wg wersji Braudera – zakatowany przez policjantów zamieszanych w przekręt).

  Podobny film, lecz wyświetlający wszystkie szczegóły sprawy, miał zamiar nakręcić Andriej Niekrasow – dziennikarz i dokumentalista mieszkający w zachodniej Europie. Wchodząc w sprawę coraz głębiej, zdał sobie sprawę z fałszu powszechnie przedstawianego w mediach. Film miał być pokazany w parlamencie UE w Brukseli. Nie za pierwszym razem się to udało – Brauder zagroził sądem wszystkim, którzy ten film pokażą. Film “Sprawa Magnitskiego. Za Kulisami” w rosyjskiej wersji językowej (jest i angielska – trzeba wygooglać):
  kadu.ru/video/695663-Zakon_Magnitskogo_Za_kulisami-Film
  Film jest naładowany wręcz dowodami oraz wyobrażeniami warunków w areszcie Magnitskiego. Ten film w skrócie:
  Rosjanka, księgowa firmy “Hermitage” przerażona przekrętami dziejącymi się w firmie zgłasza się z dokumentami na policję. Następuje rewizja w firmie. Właściciele przepisują firmę na “słupy” (na podstawie kopi dokumentów!!!) i ściągają z konta 250mln$, że niby to nowi właściciele przywłaszczyli. Magnitski nie zgłasza się sam na policję z jakoby zgłoszeniem popełnienia przestępstwa przez urzędników policji tylko jest wezwany na przesłuchanie i aresztowany. Na ciele Magnitskiego, ani sekcja, ani rodzina nie znalazła potwierdzenia zatłuczenia go pałkami. Zmarł na zawał, do czego przyczyniły się warunki pobytu w więzieniu i prawdopodobnie brak właściwej opieki zdrowotnej. Wznowiono śledztwo w sprawie Magnickiego i Browdera, a Magnitskiemu żadnego wyroku pośmiertnie nie zasądzono. Osoby odpowiedzialne za brak właściwej pomocy lekarskiej zostały skazane.