Nicholas Brock z Maidenhead został skazany pod koniec maja na pięć lat więzienia za… posiadanie trzech książek dostępnych na Amazonie. „Nie skazuję cię za twoje poglądy polityczne, ale skrajność tych poglądów umożliwia mi ocenę zagrożenia i  informuje o twojej podatności na podjęcie działań kryminalnych” – stwierdził sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Brock aresztowany został we wrześniu 2019 roku. Pod koniec maja br. media poinformowały o skazaniu go na pięć lat więzienia za za przestępstwa terrorystyczne na podstawie niezwykle obszernego i nieostrego artykułu 58 Terrorism Act 2000, który stanowi, że przestępstwo popełnia ten, kto „gromadzi lub rejestruje informacje, które mogą być przydatne dla osoby popełniającej lub przygotowującej akt terroryzmu; posiada dokument lub zapis zawierający tego rodzaju informacje; lub osoba przegląda lub w inny sposób uzyskuje dostęp za pośrednictwem Internetu do dokumentu lub zapisu zawierającego tego rodzaju informacje”.

W mediach opublikowano „mrożące krew w żyłach” fotografie pokoju 53-letniego Brocka znajdującego się w mieszkaniu… dzielonym z matką. Ukazują one pokaźną kolekcję pamiątek z okresu II wojny światowej.

Przestępstwem popełnionym przez Brocka okazało się posiadanie książek, które mogłyby okazać przydatne w działalności terrorystycznej. Chodzi o „The Anarchists’ Cookbook”, podręcznik walki nożem oraz amerykański podręcznik wojskowy zawierający dalsze instrukcje dotyczące śmiertelnych ataków nożem. Wszystkie pozycje dostępne są na Amazonie. Ponadto Brock był w posiadaniu „Mein Kampf” Adolfa Hitlera.

Skazując go sędzia Peter Lodder powiedział: „Jest jasne, że jesteś prawicowym ekstremistą”.

„Twój entuzjazm dla tej odrażającej i toksycznej ideologii jest widoczny w  rasistowskiej, islamofobicznej i promującej białą supremację ikonografii, którą zachowałeś i wydajesz się dzielić tym z innymi o podobnych poglądach” – stwierdził sędzia.

CZYTAJ TAKŻE: Google dobrowolnie przekazywał organom ścigania dane „skrajnie prawicowych” użytkowników 

„Twoja sypialnia była udekorowana pamiątkami SS, a na ścianie wisiała oprawiona legitymacja KKK na twoje nazwisko” – dodał.  „Na twój stopień oddania [ideologii] wskazuje twoja decyzja o pokryciu górnej części ciała i ramion tatuażami symboli kojarzących się z neonazistami”.

„Nie skazuję cię za twoje poglądy polityczne, ale skrajność tych poglądów umożliwia mi ocenę zagrożenia i  informuje o twojej podatności na podjęcie działań kryminalnych” – podsumował sędzia.

Na urządzeniach elektronicznych należących do skazanego znaleziono ​​zdjęcia mężczyzny „uważanego za Brocka w kominiarce, trzymającego dużą broń palną i pozującego przed flagą ze swastyką w swojej sypialni”, przekazała prokuratura. Ponadto, co independent.co.uk podkreśliło w tytule, znaleziono zdjęcie Brocka w… czapce „Make America Great Again” i stojącego przed flagą Konfederacji.  Odnaleziono również wiele brutalnych nagrań, takich jak to zrobione przez strzelca z meczetu w Christchurch w 2019 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ponadto podczas rewizji u Brocka znaleziono nazistowską flagę z orłem i swastyką, a także tablicę SS, nazistowski plakat propagandowy i oprawiony w ramkę certyfikat uznania Ku Klux Klanu z jego nazwiskiem. Jak podkreślił obrońca Brocka, „nie ma dowodów ani sugestii”, że Brock był członkiem jakiejkolwiek organizacji terrorystycznej lub „zamierzał uczestniczyć w jakiejkolwiek formie aktu terrorystycznego”. Zaznaczył, że pomysł, że jego klient wziąłby udział w ataku nożem, był „fantastyczny”, ponieważ nie miał on „fizycznych środków ani zdolności” ze względu na stan zdrowia.

Brock powiedział policji, że jest po prostu „normalną osobą, która lubi zbierać rzeczy”. Powiedział także śledczym, że „nie interesuje się” skrajnie prawicowymi grupami, ponieważ „nie wychodzi zbyt często” z powodu swoich niepokojów społecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Patriotyzm jako jeden z wyznaczników „prawicowego ekstremizmu” w dokumencie brytyjskiej armii

Prokurator Emma Gargitter powiedziała, że ​​Brock „nie miał uzasadnionego powodu” do posiadania dokumentów, które wykraczały daleko poza pamiątki i zawierały „rady, jak tworzyć bomby, jak zabijać i jak okaleczać”.

Podkreślono również, że na laptopie Brocka wyszukiwano zakazaną neonazistowską grupę terrorystyczną National Action, a także inne grupy ekstremistyczne i terminy rasistowskie.

Główny nadinspektor detektyw Kath Barnes powiedział: „Chociaż prawdopodobnie Brock miał skrajnie toksyczne poglądy, wydaje się, że w ciągu ostatnich kilku lat uległy one wzmocnieniu, co doprowadziło do tego śledztwa, jego aresztowania, a ostatecznie do jego uwięzienia”.

Wcześniej Brock skazany był za włamanie i kradzież, których dokonał w wieku 19 lat, a ostatnio za dwa przypadki nękania na tle rasowym w 2017 roku. Wysyłał on rasistowskie wiadomości i memy do swojej byłej partnerki dotyczące jej dzieci rasy mieszanej.

Autor kanału na YouTube pt. „Crimebodge” przenalizował na swoim kanale wyraźnie ideologiczne nastawienie sędziego, który wydał wyrok.

Kresy.pl / legislation.gov.uk / getreading.co.uk / independent.co.uk

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    „Twój entuzjazm dla tej odrażającej i toksycznej ideologii jest widoczny w rasistowskiej, islamofobicznej i promującej białą supremację ikonografii, którą zachowałeś i wydajesz się dzielić tym z innymi o podobnych poglądach” – stwierdził sędzia.Lewacki sądowy bełkot.Ciekawe że nie przeszkadza „sędziom” promowanie zbrodniczego komunizmu przez lewackie ugrupowania.Albo u nas tzw „wymiar sprawiedliwości” nie widzi problemu z propagowaniem banderyzmu.W internecie jest mnóstwo fotek ukraińców trzymajacych i pozujących z flagami ze swastyką,pozdrawiający się gestem heil hitler,noszacych naszywki SS,czy emblemat(Azov) dywizji ss das reich,ale tu cisza.